1017231992825702
top of page

BLOG

İç mekanlarda,yılın Rengi;Ultra Violet ve tabi ki Mor..

Via Pinterest

Mor kişisel olarak sizin için ne ifade ediyor bilmiyorum ama psikolojide hepimiz üzerinde birçok etkiye yol açtığı bilimsel şekilde kanıtlanmış. Renklerin ruhumuz ve bünyemiz üzerinde bu kadar güçlü etkileri olduğunu düşünürsek, hergün içinde yaşadığımız ortamlarda moru kullanmak ne kadar doğru olur? ne dozda kullanmak önerilir veya hangi renkler ile kombinlenebilir? Hangi tarzı ne şekilde destekler?

Bu sorular ile birlikte bu rengin içine biraz dalalım istedim.

Yazımda sadece ''ultra violet'' üzerinden gitmektense, genel olarak Mor dan konuşmayı tercih ettim. Aslında Mor ana renklerden değil, kırmızı ve mavinin birleşiminden meydana gelen bir ara ton. Mavi renginin baskınlığında lavanta, leylak tonlarına yaklaşırken, kırmızının fazlalığında eflatuna kayar,hatta mavi açıldıkça pembeye doğru yol alır. Soğuk renklerden sayılır Mor. Aynı zamanda zıtlıkların da rengidir. Her ne kadar ihtişamın, asaletin, soyluluğun ve gösterişin rengi olsa da , aynı zamanda karamsarlığı ve hüznü de barındırır bünyesinde.

Ben merkezcidir bir kere, dikkati direk üzerine çeker , yaratıcılığı da etkilediğinden sanatçılar için vazgeçilmezdir.

Via Pinerest

Doğal taşlarda Ametist rengidir. Bildiğimiz gibi veya bildiğimiz kadarıyla demek daha doğru, Ametist taşı; enerji, mutluluk, canlılık ve huzur taşıdır. Kuvars'ın mor renkte olanına verilen addır.

Bir bakıma Ultra Violet dediğimiz bu renk tonu, biraz da ametist görüntüsünü yansıtıyor değil mi? Gökyüzü, kozmos ,yansımalar,ışıklar..sanki hepsini bünyesinde barındırıyor gibi..

Benim için yıllardan beri iç mekanlarda tüm alt yapının doğal ve belli tonlarda uygulanması, her ne renk olursa olsun, bir renk , canlılık, değişiklik katmak istendiğinde ise bunu aksesuarlarla yapılmasıdır doğru olan. Çünkü moda dediğimiz gelir geçer zevkler veya hepimizin yaşadığı değişiklik isteği bu durumlarda çok daha kolay uygulanır oluyor. Konumuz mor ise, yazıya o şekilde devam edelim. Duvar dekorasyonunda, yastık/kırlentlerde, mekan ortalarına yerleştireceğimiz cam veya seramik aksesuar ürünlerinde, antika veya antik görünümlü bir tepsi içine dizeceğimiz farklı tonlarda mor mumlarda,belki küçük bir koltuk veya puf döşemesinde kullanmak çok doğru olacaktır.

İddialı renktir mor, büyük yüzeylerde kullanılırsa o mekanda alınacak kararları bile etkileyebilir kolaylıkla. Şimdi tam zamanı olan yazlık evlerimizi düşünelim, bembeyaz , ferah bir mekana çok yakışacaktır mor ve tonları. Bu sebeple belki masanın tam ortasına koyacağımız koca bir lavanta buketi veya mor-mavi ortancalar bize istediğimiz değişikliği de kolayca verecektir. Beyazla kullandığımızda muhteşem bir uyum yakalayan bu cazibeli ve aynı zamanda masum rengimiz,açık-koyu tonları, beyazlar, açık maviler tam bir rustik etkisini yaratmamıza yardımcı olacaktır.

Uçuşan keten kumaşlar, danteller, lavantalar, Alaçatı camları, antika gümüş parçalar , beyaz-gri patineli meşe ahşaplar...malzemeler böyle uzar gider.. huzur resmen..

Daha ağırbaşlı,elegant,modern, günümüz evlerinde ise ilk aklıma gelen güzel bir match olabilecek; gold - lacivert - mor birlikteliği. Yine beyaz - gold - ve ahşap yüzeyler ile minimal ama şık mekanlar, çarpıcı köşeler oluşturabiliriz. Ki bu yaklaşım zarif ve zamansız mekanlar yaratmamızı da sağlar.Kadife kumaşlar,doğal taşlar, parlak mermerler, zarif ama ışıltılı pirinç yüzeyler, antik aynalar ile sofistike ,şehirli,güçlü ve çağdaş stilimizi de mekanlarımıza yansıtabiliriz.

Yine zıtlıklardan gidelim, tüm bu disiplinli tarzların yanında biraz da bohem yaklaşımlara bakalım. Daha etnik, canlı, renkli ,maviyle bilinse de bir o kadar morun bağlantılı olduğu Morocco stili,belki biraz Asyalı/doğulu birliktelikler. Birkaç örnek görsel ile bu tarzı da görelim isterim. Parlak morlar, sarılar.. Koyu ve kalın yapraklı tropik yeşil bitkiler, bolca mum, renkli lake yüzeyler, bakırlar, gümüşler..Kısacası mistik mekanlar...amber kokuları kendini şimdiden hissettirdi bile..

Bunlar aslında hepimizin bildiği, tanıdığı yaklaşımlar. Şimdilerde ise mevzu biraz daha farklı. Daha cesur adımlar, daha kural dışı davranışlar söz konusu. Mesela mobilya ile aynı renk bir duvar, veya büyük tezatlar.....doldurulmuş alanlar yerine, boşlukların önemi.

Olmaz denilenleri oldurmak, yaratmak.. Kısacası ton-sur-ton lar ile çağa ayak uydurmak. Kendinizi ve evinizi en iyi siz tanıyorsunuz..Cesur olun, kendi kendinize kolay ama güçlü değişiklikler yapmaktan asla çekinmeyin.

Stiller, örnekler çoğalabilir ama benim merak ettiğim,sizin mekanlarınızda mor rengine yer var mı? Başka renklere de birlikte göz atalım mı? Ve tabi ki sizin dekorasyonda ki favori renginiz hangisi? Paylaşın mutlaka merak ediyorum..

Sevgiler

Hande

bottom of page