1017231992825702
top of page

BLOG

Bazı Küçük Dokunuşlar


Bir dönüşüm diyemem ama bana iyi geldiği için, içime sinen küçük bir değişim sürecini bu sefer yazıya taşımak istedim.


Kaç yıldır elimizde Ikea nın VITTSJÖ serisinden 2 katlı ünitesi vardı, ev -mağaza-atölye gezmediği mekan, yüklenmediği görev kalmadı diyebilirim. En son ve uzun bir süredir atölyenin arkasında depolama amaçlı duruyordu.


Yatak odasında bir kahve köşesi mi yapsam düşüncesi oluşunca yine elimizde neler var diye düşünündüm ve tabii ki ilk aklıma gelen yine o oldu, joker parça vittsjö.


Bu tarz parça dönüştürme & değerlendirme konularına ilginiz varsa, Daha önceki yazılarımızdan olan Ikea Hack örneklerine de göz atmanızı öneririm.

Hatta o yazı daha detaylı ve geniş çaplı örnekler barındırıyor, daha çok işinize yarar fikir bulabilirsiniz.


Vittsjö ürünleri asıl satışta venge renginde aslında,

malzemesi metal. Venge tonu da çok güzel ama baya siyah duruyor. ilk zamanlar hoşuma gitsede, daha pastel tonlarda bir mekan yarattığım bir süreçte, o metal sertlikten sıkılmıştım. İnsanın zaman zaman değişiklik isteği hiç bitmiyor demek ki..


Biz bu taşıma süreçlerimizde rengini beyaza çevirip o şekilde kullanmıştık uzunca bir süre, bahsettiğim gibi, o sıralar bulunduğu alanda siyah çok sert ve endüstriyel kalıyordu. İlk Gümüşlük mağazamız ve ilk zamanlarıydı.Beyazlar & Bodrum & sayfiye & doğal dokular & sahil kasabası derken birçok şey mutlaka '' beyaz '' olmalıydı hatta başka türlüsü düşünülemezdi di mi? :)

Bu yüzden diğer birçok kalem gibi bizim metal raf bembeyaz oldu. Bir süre hoşuma gitti evet.. sonra tarih tekerrürden ibaret, bu seferde gözüme çok çiğ gelmeye başladı. Bu yeni koyacağım alanda toprak tonlarının hakimiyeti benimde bu dingin renk skalasını bozmak istemeyişimden, daha pastel tonlar düşündüm.

Tabi süreçte geldiği son nokta fotoğraflarda görüldüğü gibi, baya yıpranmış ve zarar görmüş haldeydi.. Boya kalkmaları ve yıpranmalar olduğu için renk değişiminden önce zımpara yapmak uzun ömürlülük için mecburi oluyor. Gerçi ben bu dönüşüm işlerinde o kadar detaylı ilerleme sabrını pek gösteremiyorum maalesef, burada da direk boyamaya geçtim diyebilirim, ama öncesinde zımpara sonra boya ve son adım olarak vernik yapılmasını mutlaka öneririm.

Boya tercihim, renk skalasını çok sevdiğim Jotun markasından yana oldu.

Renk seçimim ise; Modern Beige. Materyel için metal boya seçeneğinden yararlandım.

Renk olarak çok tatlı iskandinav havada bir ton, Gri-bej tonlarında odanın genel doğal dokusuna çok güzel uyum sağladı.

İlk kat boyadan sonra gün ışığında görüntüsü bu şekildeydi, kuruduktan sonra bir kat daha geçtim üzerinden. Ve sonrasında, direk yerine aldım sabırsızca yerleştirmeye başladım :)
Uzun süredir odada bir okuma & kahve köşesi düşüncem vardı, ama detaylı bir kahve alanı olarak değil. Daha çok gün içinde kısa süreli bir mola eşlikçisi olacak şekilde. Bu yüzden kapsül kahve makinesini bu alana taşıdım.Daha pratik olması, kısa sürede hazırlanabilen bir seçenek olması tercih sebebi.

Yanında birkaç sevdiğim seramik fincan,biraz su ve kapsüller bu alan için yeterli bile.
Birkaç dergi ve ara ara açıp okumaktan hoşlandığım, elimin altında olmasını sevdiğim birkaç kitabımı mutlaka yatak odamda bulundururum, böyle bir alan olunca orada tatlı bir sepet içinde güzel oldu. Burası için tek düşüncem kalabalık bir görünümü olmasın istiyordum bu yüzden biraz düzenleyicilerden destek aldım.


Zaman geçirmekten hoşlandığım terasın yanında olduğundan, soğuk havalar için bir şal ve ruha her zaman şifacı, rituel parçalar alana anlam katan küçük detaylar eklemek istedim. Çok da kalabalıklaştırmadan, birkaç mum & oda kokusu, enerji spreyi, birkaç küçük boy tablo tamamdır, fazlasıyla hazır..


Çok sevdiğim seramik fincanlarım LaFabrika ürünleri, Sevgili Senem'in elinden çıkma.


'Evlerimizdeki Mini Cafelerimiz' başlığındaki yazımda bu tarzda minik kahve köşeleri için fikirler paylaşmıştım, özel ilginiz ve düşünceniz varsa yeri gelmişken o yazının linkini de ekliyorum, belki daha fazla Kahve konusuna dalmak istersiniz;Başta da söylediğim gibi, bir mobilyanın renk değişimi büyük bir hareket değil elbet. Ama elimizde olan bir parçanın, mekana uyarlanması ve bize iyi gelecek detaylarla anlam kazanması değerli. Kendimiz için birşeyleri boşvermemek, ertelememek ve sadece gördüğümüzde bile bize iyi gelecek bu harekete girişmek değerli. Bende buna küçük bir örnek olsun istedim aslında.

Ne değişim büyük ne fotoğraflar profesyonel, amaç biraz pozitif yükleme.

Bana çok iyi geldi, evet hergün belki kullanmıyorum bu alanı öyle küçük bir vaktim bile olmuyor çoğu zaman ama bu kadarının bile gözümün önünde olması, gördüğümde beni mutlu eden bir detaya dönüştü.Son olarak neler kullanılabiliriz dersek;

Tabii ki burası için yeni birşeyler almadım amaç bir değerlendirme köşesiydi. Evin farklı yerlerinde duran parçalarımı buraya taşıdım diyebilirim. Hatta bazıları için adres ekleyecektim ama çoğu eski sezon kalmış bile, birebir aynıları olmasa da benzer ürünleri fikir olması için aşağıda daha net anlaşılır kılmaya çalıştım. Çamaşır sepeti Hm Home, şal & örgü sepet ve oda spreyi Zara Home ve son olarak eklemek istediğim Homemade AromaTerapi'nin Lavanta Spreyi. Tablolar Frenchouse Sayfiye serisi :)


Fikir veren, harekete geçiren bir okuma olmuştur umarım..

Yeni yazılar için fikirlerinizi bekliyorum.


İyi h.sonları

Hande

Comments


bottom of page