1017231992825702
top of page

BLOG

Duvarkagıdı Dosyası !


Bir mekana stilini tarzını veren de,son noktayı koyan da genelde kullanılan tekstiller oluyor.Tekstiller nelerdi dersek;Döşemelik kalemler,kırlentler/şallar,perdeler,halılar ve duvar kaplamalarını sayabiliriz.


Duvar kaplamaları derken tabi hepsi tekstil bazlı olmuyor ama mekana aynı sıcaklık hissini verdiği kesin.Kabul edelim duvarkağıdı bir mekan için olmazsa olmaz değildir ama olduğunda da etkisi çokk büyük olandır.


Bu yüzden varsa bu konudaki ön yargılarınızı kıracak bir yazı hazırlamak istedim, eğer zaten sevenlerdenseniz son yılların trendlerine,tarz olarak yakın hissettiğimiz seçkimize ve bu iş yüksek fiyata çıkıyor diye düşünürsek o zaman nasıl bir yol izleyebilirize gelsin bu yazı..


Çok uzun yıllardır kullanılan duvarkağıtları zaman zaman öne çıkmış veya geri planda kalmış olsa da çoğu stilde ki mekana uygun model ve malzemeleriyle her daim tercih edilmiş.Estetik algısı dışında kusurları kapatması,mekanı her anlamıyla ısıtması,eko gibi sorunlara çözüm olması sadece bunlardan bazıları..


Modellere başlarken, vazgeçemediğimiz klasik ama modern çizgide,klas ve zarif,zamansız olan örneklerden yola çıkalım isterim,


İlk örnek; neredeyse her mekana her stile uyum sağlayan, harika bir arka fon oluşturan,mekanınızı ısıtmanızda ki en büyük yardımcınız olacak hasır dokuları. Hem de bir kaç senedir çok trend olan doğal dokulara bohem stile de oldukça uyum sağlayacak bir örnek. Gerçi ben oldum olası bayılırım jüt duvarkağıtlarına. Görsellere geçmeden önce şu bilgiyi geçmek isterim; gerçek olanlar her zaman yüksek fiyatlıdır ama gerçek görünümlü olanları tercih edebilir hatta banyo veya yazlık evler gibi daha ıslak&nem sorununa yatkın alanlarda vinyl bazlı olanları tercih edebilirsiniz.

Hasır dokuların farklı renkleri ve desen çalışılmış olanları da mevcut ama ben madem naturel doku o zaman doğa renklerinde olmalı diye düşünüyorum her zaman.Şehirli cool bir evde de çok hoş duruyor,Chinese teması olan eklektik bir mekanda da, yeni akım Boheme stiliyle de çok yakın ama klasik zarifliğe de aynı şekilde göz kırpıyor. Sanırım doğadan gelenin, yer neresi olursa olsun rahatlıkla uyum sağlama özelliğinden kaynaklı.


Bir diğer vazgeçilmez olan ve yine yıllardır çokk sevdiğim; kumaş/keten dokusu.Linen de bulunan o kırçıllı his duvarlara geçtiği zaman inanılmaz güzel duruyor. Bu dokularda hafif gri tonları hatta zaman zaman koyu antrasit geçişleri çok seviyorum.

Özellikle yatak odalarına çok yakışan linen duvarkağıtlarında önerim gri ve tonları Veya toprak tonları olabilir..Üzerine asacağınız aydınlatma Veya artworkler için harika bir arka fon olacak,Metalik aksesuarlar ve özellikle pirinç renkleriyle şahane uyumu yakalayacaklar.


Kumaş veya hasır farketmez, bu sıcak dokuları duvarlarda olduğu gibi mobilyalarınızda da tercih edebilirsiniz.Mekanda ki devamlılık için harika bir seçenektir.Duvarkağıtları için dümdüz duvarlar haricinde çıta uygulama içlerine,dolap kapaklarına hatta ahşap tavan göbeklerine dahi düşünebilirsiniz.

Biraz da son zamanların trendlerinden ama sadece trend olduğu için değil, aynı zamanda benim de çok sevdiğim modellerden gitmek istiyorum.

En sevdiğim stili sona bırakarak ondan öncekilere, hikayesi olan duvarlara bakalım isterim.Bazen tropik bir orman görüntüsü bazen ise Chinese porselenlerde bulunan veya Fransız klasiklerinden fırlamış gibi Bleu&Blanc sahneleri..Monochrome tonlarda tercih edildiğinde ve yine kendi yoğunluğuna zıt olarak daha sakin ve minimal mekanların içinde tercih edildiğinde çok güzel sonuçlar veriyor.Aşağıdaki örneklerde ki gibi, özellikle meşe-jüt gibi ahşap dokularıyla, lakelerde pastel tonlarla veya yine kendisi gibi monochrome renk skalasıyla çok çok şık duruyor.

Monochrome etkiyi bir yana bırakıp, bir de tropik etkinin daha canlı,yeşili bol ve doğanın içeriye aktarımı gibi olan modelere bakalım.Bu havayı yakalamak için harika duvarkağıtları seçenekleri olduğu gibi,İşin profesyonelleri ile çalışıp mekanlarınıza harika muraller yaptırmayı da düşünebilirsiniz.Yatakbaşı,giriş veya banyolar..Özellikle beyazın hakim olduğu mekanlarda bu desenlerin öne çıkmasına bayılıyorum,arada renk olması için, genel desenin içindeki renklerden aksesuarlara gitmenizi tavsiye ederim.Çok fazla model olsa da benim bu stilde tercihim iri veya ufak desenler ama belirli bir renk skalası içinde kalmak.Çok karışık desenlerdense, net ve temiz kontrastları hissetmek.Ne demek istediğimi aşağıdaki modellere bakınca daha iyi anlayacaksınız eminim;


Tropik esintiden başlamışken, sevimli hayvan figürlerini de resme dahil edelim ve çocuk/bebek odalarına da şöyle bir bakalım.Çocuk odalarında inanılmaz güzel duran orman teması,'wild animals' Vahşi doğa veya hayvanlar..Bence çocukların doğa sevgisi,hayalgücü gelişimi ve yaratıcılıkları için harika seçimler.Son zamanlarda benim tercihim çocuk odalarında bu çizgiler oldu.Şu sıralarda da bu temada bir oda düzenlemek ile meşgulüm,bittiğinde mutlaka paylaşacağım ama benim tercihim tam burada ki gibi büyük hareketlerden yana olmadı,daha ufak dokunuşlar ile yakalamaya çalıştım.Sizin de,zamanla sıkılmayacağımız modellere ve çözümlere gitmenizi öneririm.


Bu tatlı doğal ortamı çocuk odalarında bırakalım ve biz yetişkinler için mekanlarımızda kullanacağımız,bize huzur ve güzellikleriyle mutluluk verecek zarif hayvan figürlerine yönelelim derim.Mesela Kuğular veya kırlangıçlar..Newyork esintisini şimdiden geldi değil mi?Belki bir duvarın bir kenarında düşünülebilir hiç belli olmaz..


Büyük desenlerden sonra daha küçük lekele dönelim biraz da. Yine evlerimizin birçok alanında kullanabileceğimiz puantiyeler veya doğal/kuralsız noktalar,çizgiler,lekeler çok tatlı dokunuşlar sağlayacaktır.Beyaz fon üzeri siyah olanlar her zaman en yakışan tercih oluyor. İşte burada duvarkağıdı yerine, bir boya ve fırça yardımıyla kolayca yapabileceğimiz,uygulaması basit bir seçenek giriyor devreye. İster yarım duvar,iser tüm duvarlar olsun.Veya büfenizin ya da bir konsolunuzun olduğu tek bir duvarda bile olabilir,büyük bütçelere hiç gerek olmadan yaratıcı sonuçlar almak mümkün...


İşi biraz daha geliştirip, son zamanlarda enn sevdiğim stile getiriyorum sözü.En güzelleri en sona sakladım..Sanatsal duvarlar,tuval gibi kullanabileceğimiz dikey yüzeyler.Bu desenlerin ve bu tarz çalışmaların yine duvarkağıdı seçenekleri mevcut hatta aynı zamanda sticker olarak da yardım edecek çözümler var, hele ki yine kendiniz yapabiliyorsanız ne mutlu.

Yandaki örnek Kelly Wearstler'ın tasarladığı mekanlardan bir örnek ve ben çoğu işi gibi duvarına da bayılıyorum.Duvarkağıdı markası ise Drop It Modern Türkiye satışı olmasa ile ilham olması için bakın derim. Şahane modeller göreceksiniz.


Modern, cool ve stisahibi mekanlar için. Bu duvarların istediği tek birşey var o da ön planda olmak & başrol sahibi olmak. Yani bu tarz birşey denemek istiyorsanız,diğer detayları daha sakin tercih etmenizi öneririm. Ben favori parçalarımı aşağıya ekliyorum ,belki sizin aklınıza daha da farklı modeller düşer..

Duvarkağıdı için önerilerimi ve duvar dekorasyonunda son zamanların trendlerinden yola çıktığım yazımı burada bitiriyorum.


İlham olması dileğiyle...


HandeComments


bottom of page