1017231992825702
top of page

BLOG

New York'ta Sıcacık Bir Aile EviWestelm firmasını bir çoğunuz biliyorsunuzdur, ama sektöre özel bir yakınlığınız yoksa tanış olmamanızda çok doğal.

Westelm içmimari ve tasarım üzerine bir Amerikan şirketi. Mobilyadan aksesuara çizgisini çok sevdiğim, modern ve tradisyonel stilleri birbiriyle çok yalın bir hattan bağlayan bir oluşum. Oluşum dememin sebebi perakende kanadının yanında içmimari projelere de imza atıyor olmaları.


Bu bizim coğrafyamızda çok alışık olmadığımız bir sistem aslında, bizimde bu kadar büyük çapta olmasa da bir şekilde çalışma stilimizi anlatan bir yol.

Sanat ve içmimariyi birlikte ilerletirken, projelerimizde çok yer verdiğimiz bazı butik tasarım firmalarıyla yollarımızın sık sık kesişmesi sonucu perakende yolculuğumuzu başlatmıştık. Görmeyi ve kullanmayı sevdiğimiz markaların satışlarına yer vererek başlayan bir sistem oldu ve bunun yanında yine projelerimizde kendi çizgimizi anlatan bazı hareketli mobilyaların üretimleriyle koleksiyonumuzu genişlettik. Bir firmanın tarzını seviyorsanız, birlikte farklı disiplinlerde ürün yelpazesini kullanmak işinizi oldukça kolaylaştırıcı bir yol oluyor.Bu yazıda size, mobilyadan aksesuara tamamen bir Westelm projesi taşımak istedim. Proje Ünlü akrtis Constance Wu'nun ailesiyle yaşadığı New York dairesi. Dairede kullanılan neredeyse herşey aynı firmaya ait. Çocuk odasından salondaki mobilyalara kadar. Geometrik kaplama oyunlarının, yuvarlak hatların ve ahşap dokuların yoğunluğuna özellikle dikkat edilmiş.


Uzun süre LA de yaşadıktan sonra hem iş hem aile yaşantısının daha çok bir arada olmasını sağlamak için tekrar NY'a dönmeye karar veren ev sahipleri, şehirli ama aynı zamanda sıcacık bir aile evi yaratmak istemişler. Westelmle de yolları tam da bu sebepten kesişmiş.


Modern mobilya tarzı ve minimalist renk paletiyle, 'Family-Friendly' diye adlandırdıkları bir mekan hayal etmişler.

Açık renk ve pürüzsüz duvar projenin fonu olmuş, üzerine yine açık tonlarda yerine göre imal edilmiş büyük üniteleri konumlandırıp, kontrastları ve malzeme çeşitliliğini hareketli parçalarda ve tekstillerde girmişler.

Zeminde kesintisiz devam eden meşe parke istenilen sıcaklığı veren başlıda madde olmuş aslında. Ve yine evin genelinde farklı ahşaplar kullanılsa da meşe tonları modernliğin soğuk havasını kırmaya hizmet eden en büyük destekçi olarak duruyor.Duyarlılığı artırmak için WestElm, pamuklu keten dokulardan ahşap vurgulara ve lacivert kadifelere kadar tüm odalarda birleştirici bir iplik olarak sıcak doğal tonları seçti. Wu'nun ekibi daha sonra soyut sanat eserleri ve cesur siyah parçalar dahil olmak üzere doğal dokuları zarif dokunuşlarla dengeledi. Wu, alanı hakkında "Bunun bir kişiliği var" diyor. "Zahmetsiz olmasını ve herhangi bir şeyi kanıtlamak için çok çabalıyormuş gibi görünmemesini istedim." Proje röportajından bir kesitte bu şekilde dile getirilmiş. from Architectural Digest


Aksesuar ve açık raflı duvar ünitelerini de kullanmayı seviyorsanız, yalın görüntüden kopmamanız için küçük bir tüyo verebilirim,

Konumlandıracağınız aksesuarlar ebat olarak hacimli olursa, raf başına bir parça ile sergileme her zaman mekanda daha dingin bir algı yaratacak ve kargaşadan uzak duracaktır. Aralarda kitaplara yer verebilirsiniz.

Bu projede bu seçim stilini oldukça rahat görebiliyoruz. Salonda tüm duvar bir ünite ile kaplı, bolca raf var ama her rafta tek ve büyük bir aksesuar ve yer yer kitaplar. Doğal doku & modern etki matchleşmesi ve monochrome etki gözü asla yormuyor.


Tüm ev genelinde yer yer bazı duvarlarda çıtalama tercih edilmiş. Özellikle girişte karşılama duvarında bir odak noktası yaratmış ve salonda bazı duvarlarda yine tablolara-sanat eserlerine bir çerçeve oluşturmuş.

Duvar çıtalarında bizde kullanımlar çok yoğun oluyor, çok fazla karşılaştığım bir durum malesef. Aslında dengeyi bozmadan, ince ve boydan çıtalamalar mekanı boğmak yerine zarif bir dokunuş kazandırabiliyor. Burada gördüğümüz tam da bu örnek olmuş.

Yemek alanı açık olarak tasarlanmış, ev sahipleride tam bu birlikteliği istemişler. Çocuklarla olan iletişimleri ve misafir ağırlamayı sevdiklerini dile getiriyorlar üzerine basarak, açık iletişim mekanı bu sebepten öncelikleri olmuş. Birlikte geçirilen tüm süreçleri keyifli hale getirmek projenin ana kurgu maddesi olmuş. Yemek bölümünde evin genel dengesini oluşturan siyah dokunuşlar ve ahşap hissiyatı birlikte karıştırılarak devam ediyor.


Bu alan; mutfak ve salon arasındaki geçişte düşünülmüş ve bu geçişler açık kurgulanmasıyla birlikte, pervazsız, sade ve sadece ince fuga ile geçişlere entegre edilen pervazlarla özelleştirilmiş.


Farkettiyseniz geçiş pervaz yükseklikleri ve duvarlarda kullanılan çıtalamalın üst bitişleri aynı hizzada, bu bizimde projelerimizde özellikle dikkat ettiğimiz bir konudur. Çokça yapılan yanlışlardan bir tanesi, yüksekliklerin hiç dikkat edilmeden sadece duvardaki boşluklara göre duvar çıtalamalarının uygulanması. O kadar karşılaşıyoruz ki bu durumlarla, Sonucunda kargaşa yaratan bir etki oluyor. Bir mekan tasarlama aşamasındaysanız küçük bir öneri olabilir; Yerleşim planı veya kurgusu ve yatay & dikey hatların mutlaka göz önünde bulundurulmasını özellikle hatırlatmak isterim.


Mutfağın salonla buluştuğu bu noktada yine küçük bir oturma ve yemek alanı düşünülmüş. Sabah kahvaltıları için kullanmayı sevdiklerini belirtiyorlar.


Bu tarz köşeler mekandaki yaşanırlık hissini tetikliyor kesinlikle. Sıcak ve davetkar bir algı yarattığı kuşkusuz.

Yine aynı renk paletini burada da görebiliyoruz. keten dokular ve krem tonların üzerinde siyah şeritlerin geçtiği perde, kırlent detayları, ahşabın hissedildiği siyah mobilyalar ve tabii ki sanat eserleri.

İstenilen 'friendly' hissini yemek alanında ne kadar yansıtmışlarsa, 'family' hissi de bu alanda kesinlikle verilmiş.


Şehrin tüm hareketliliğinden ve gürültüsünden uzakta olan yatak odalarıda evin genel çizgisinden kopmadan, sığınaklar olarak düşünülmüş.

Ebeveyn yatak odasında, yatak başında dokuma bir parça ile istenilen traditional etkiye bir göz kırpma var. Komodinler yine Westelm e ait mango ağacından tercih edilmiş. Genel seçimlerde tekstiller duvarlardaki gibi krem tonlarında devam ederken araya yeşilin pastel kodları iliştirilmiş. Zeminde yine sıcacık bir çağrışım yapan halı kullanılırken, farklı alanlarda kullanılan aydınlatma elemanları sadelikleriyle o yumuşak etkiyi devam ettiriyor.

Yatak odasının devamında küçük oğullarının yine Westelme ait beşiği ve anne bebek ilişkisinde önemli olan koltuk seçimi aynı firmadan.

Çiftin büyük kızlarının odası vanilya tonunda devam ediyor. Pastel tonların hakimiyeti tartışmasız. Ahşap ve doğal dokularla birleşince tam sevdiğim çocuk odası dili çıkmış ortaya. Pusra pembe kız odası için tartışmasız ve biraz kaçınılmaz gerçeklerden :) Duvardaki sanat eserleri ise odanın sahibine ait :) Halı yalın, duvarlar yalın, perdeler yalın.. ortaya bir çocuk için sakinleştirici ve yaratıcı bir alan çıkarılmış.


Dünyadan sevdiğim ve bizlere yakın gördüğüm, kolayca uygulayabileceğimiz detayların olduğu projeleri yazıya taşımayı seviyorum. Umarım bolca ilham olacaktır.

Yazı anlatımı bana ait olmasının yanında, yazıyı oluştururken başvurduğum başlıca bilgi kaynağım ArchitecturalDigest.com , Westelm.com oldu ve görseller Pinterestten.


Keyifli okumalar.

Hande

Comments


bottom of page