1017231992825702
top of page

BLOG

Birbirinden güzel ''Ikea hack'' örnekleri


Ikea hack artık kalıplaşmış bir terim olarak karşımıza çıkıyor.Nedir peki bu Ikea hack olayı derseniz;Dışarıya oranla ulaşımı daha kolay olan ve her zaman ilk kurtarıcı adresimiz Ikea ürünlerinin,üretim amaçlı fonksiyonlarından farklı alanlarda kullanmak,kullanırken de detaylarında değişiklikler yaparak stil kazandırmaktan yola çıkıyor.Çok standart bir düzenleme dolabını şık bir komodine,yine dümdüz iki kapaklı bir dolabı yanyana kullanarak ve rengini değiştirerek modern ve şık bir büfeye dönüştürme şansımızın olduğunu bize gösteriyor.En basit galvaniz açık raf sistemlerini farklı bir renk ile hayal edip,raflarına değişik malzemelerden eklemeler yaptığınızı düşünün bir, tasarım bir dükkandan alınmış bir mobilyaya dönüşmesi an meselesi.

Burada önemli olan uygun bütçeli Ikea ürünleri ile hayalgücümüzü bir araya getirerek neler yaratabilecegimizi görmek.

Mobilya renkleri ile oynamak artık birçoğumuzun deneyimlediği birşey. Ama bazen o boyanacak rengi seçmek ve o dönüşüm fikrini bulmak zor oluyor değil mi? O zaman bu konuda uygulanmış ve benim çok beğenip özellikle seçtiğim birkaç örneği paylaşmak isterim.En eğlenceli kısmı ise,üretim amaçları haricinde kullanılmaları..Mesela bir merdiveni komodin veya çerçeve rafını parfümlük gibi..Depolama amaçlı üretilmiş basit bir dolabı ise girişte karşılama konsolu olarak düşünmek gibi..Örnekteki model EKET serisinden bir örnek..


En çok hacklenen Ikea ürünü tartışmasız çamdan yapılmış IVAR dolap sistemi.Bu iki kapaklı dolap en basit ürünlerinden biri olmakla birlikte,sadeliği sayesinde birçok değişime rahatça uyum sağlayabiliyor.Eğer renk değişikliğine gidecekseniz,pastel tonlar harika sonuç veriyor veya farklı bir renge sahip olan duvarın önünde,yine aynı renkte ki hali bana inanılmaz cool geliyor.Farklı kulp veya ayaklar ile stilini belirlemek sizin elinizde.Şuan ülkemizde satışta yok sanırım ama ara sıra kataloglara ve reyonlara ekleniyor.Bir sezonda eklenmiş görürseniz kaçırmayın derim hatta tek adet değil birkaç adet bile edinebilirsiniz.Ben sabırsızlıkla bekliyorum..Çünkü şu şekilde sonuçlar elde etmek hiç te fena olmaz değil mi?

Sabırsızlıkla bekliyorum seni IVAR..


Bildiğimiz Ikea HYLLIS galvaniz açık raf sistemi,raf sistemlerinin en uygun fiyatlı olanı ve ardiye bölümünde olanı,fiyatı 109 tl.Bu fiyatta ki bir ürünü salon veya mutfaklarda nasıl daha şık kullanabiliriz derseniz örnekler aşağıda.İlk örnekte;ilk olarak pirinç rengi mat sprey boya tamamen boyanmış sonrasında ise,mermer efektli yapışkanlı kağıtlar ile rafları kaplanmış,sonuç havası inanılmaz değişmiş.Bu boş görüntü sizi aldatmasın,kitaplar,dekoratif objeler geldiğinde çok daha sıcak ve şık bir görüntüye kavuşacağına eminim.Diğer seçenek ise mat siyaha boyanmış ve rafların üzerine ahşap levhalar konmuş veya sade kullanılmış hali.Her ikiside bu fiyata elde edilebilecek gibi durmuyor değil mi?

Galvaniz raf yerine biraz daha sağlam olsun derseniz yine ikeanın bir diğer açık raf alternatifi VITTSJÖ onun fiyatı biraz daha farklı 649 tl, ama çok daha şık olduğu tartışılmaz.Yine renklerde değişiklikler yapabilir, farklı malzemeler ile zenginleştirebiliriniz.Bu serinin ince,geniş,alçak,yüksek alternatifli raf sistemleri ve sehpaları da mevcuttur. Ben çok severek kullandığım ünitemi beyaza boyayarak vitrinde değerlendirme kararı aldım ve çıkan sonuca bayıldım..


Bazen bir modelde küçücük bir kulp eklemek,farklı malzemeler ile zenginleştirmek çok büyük farklar yaratabiliyor.

RAST şifoniyer

Doğal dokulu bu şifonyer kabul edelim ki her tarza uygun değil.Bu kadar budaklı ve rustik bir görüntü istemiyorsak,bu hesaplı ürünü öncelikle renklendirip veya duvarkağıdı ile kaplayıp, kulp veya benzeri detay eklemeleri ile kolayca revize edip, evimizin en özel odak noktalarında bile konumlandırabiliriz.


MALM serisi

Malm serisi şifonyer ve komodinler her zaman sade oluşuyla sevdiğim Ikea ürünleri arasında olmuştur.Genelde sorunsuz ve birçok mekana uyumlu mobilyalardır.Fakat biraz daha özelleştirip belki yatak odalarından dışarı bile çıkarabiliriz.Yine ilk adım renkleri ile oynamak olsa da,yapışkanlı kağıtlardan yardım alabilir,kulp değişikliklerini düşünebilir ve tek adet yerine çoklu adetler ile neler yapabileceğimizi düşünebiliriz.


HEMNES şifonyerler

Ikeanın tartışmasız en bilinen modellerinden bu seri. Çok yakından tanıyoruz.İskandinav,modern,rustik stillere,şehir veya sahil evlerine rahatça uyum sağlayabilecek bir model.Ama belki uzun zamandır bizimle birlikte ve bir değişiklik istiyor olabiliriz o zaman bu model ile neler uygulanmış bakalım.Duvarkağıdı kaplanıp,kabara eklenmiş halleri bile mevcut.Yaratıcılığın gerçekten sınırı yok..


Hazeran detaylara bayılmayanımız var mı bilmiyorum.. Ama rulo halinde satılan hazeran ve rattanları temin ettikten sonra çok orijinal parçaları yaratmak çok da zor değil.Silikon tabancası,istediğiniz örgü rulonuz ve ikea'dan seçtiğiniz bir ürün.. ister küçük bir sehpa ister dolap kapağı olsun..Sonuçlar harika!


Bir diğer Top ürünlerinden biri olan BESTA serisi.. Aslında tv ünitesi olarak Ikea kataloglarında yer alıyor.Ki ben tv ünitesi olarak da çok seviyorum. Tv ünitesi fikrine hep karşı olsam da yine Ikea sadeliği burada da işin içine giriyor ve otomatik olarak sade,birçok hareket için özgür bir alan sağlıyor.Tabi eğer tek boyunu tercih edip,uzun bir alçak konsol olarak düşündüğünüz taktirde.İkea olmasın derseniz de yine tv için önerim;marangoza ürettirdiğiniz yine sade, alçak, yeriniz müsaitse uzun bir set olacaktır.

Evet Bestaları evinizde tv ünitesi olarak tavsiye ederim ama farklı görevlerde ve duvarlarda da gayet hoş durduğu gerçeğini saklayamam..

Ev ici farklı mahallerde kullanılmış Besta örnekleri. Adetler ,renkler değişsede..Duvara asılı veya yer ile hem zemin tercih edilsede çok güzel kullanım alternatifleri olmuş. Çok orijinal bir kulp bulursanız bu seçeceği de unutmayın.

Bu liste uzar gider ama son olarak KALLAX serisinden de birkaç örneğe yer vermeden geçemedim.Çok iyi bildiğimiz,açık raflar olarak geçen,lake beyaz olan bu kare gözlü mobilyanın standart bir kitaplık haricinde mutfak adası,komodin,bank..gibi birçok kullanımda değerlendirilmiş hallerini gördüm.Renk değişimi,yatay kullanımı,sepetlere yer verilmesi,üzerinin minderle değerlendirilmesi veya sadece 4 tane ayak ekleyerek elde edilen değişimler oldukça şaşırtıcı ve aynı zamanda çok basit.


Bir rafı yere çok yakın kullanıp bir set olarak düşünmüş müydünüz? veya çerçeve raflarını duvar ile aynı renge boyatıp tüm havasını değiştirmek?


Yazıyı bitirirken küçük detaylara yer vermek istedim. Gördüğünüzde tanıyacağınız Ikea ürünlerini farklı kullanımlarda değerlendirilmesi bende olduğu gibi umarım sizin de işinize yarayacaktır.Ikea'yı farklı gözle gezmek ve değerlendirmek adına güzel ilham oldu bu görseller.Renk değişimleri için Cadence veya ArtDeco sun multisurface boyalarından yararlanabilirsiniz, kulp değişiklikleri için ilk adres bence Zara Home, Yargıcı olabilir ama bu işin asıl servis verenlerinden Tem Aksesuarı mutlaka ziyaret edin derim,İstanbul'da olanlar için Çağlayan'da, başka şehirlerde yaşayanlar için internet sitesinde satıştalar.Yapışkanlı kağıtlar veya duvarkağıdı kaplamaları yapımarketlerde rahatça bulabileceğiniz ürünler.Yine eklemek istediğimiz ahşap raf-ayak vs için de buralara başvurabilirsiniz.Gerisi tamamen hayal gücü. Bilerek çok büyük değişim ve malzeme gerektiren örneklere yer vermedim,eklediğim örneklerin tamamı gözüme hoş gelenler ve yapımı kolay olanlar, bolca ilham olması dileğiyle..Sevgiyle,

Hande

All photos via Google & Pinterest


Comments


bottom of page