1017231992825702
top of page

BLOG

Biraz zor biraz kolay konu..YATAK DEKORASYONU

Yatak Odası dekorasyonu tek başına bir yazı konusu olsa da,bizleri asıl zorlayan taraf belli ‘YATAK DÜZENİ’.Yatak odaları başlığını mutlaka açmayı planlıyorum ama önceliği bu konuya vermek istedim.Mobilyadansa tekstiller ile bir birliktelik oluşturmanın ve mekanda ki başrol olan yatağın üzerini hem şık hem rahat bir şekilde düzenlemenin en zorlanılan konu olduğunu biliyorum.

Bu görselde otel tipi baş yastıklarını üst üste dizip, önüne dekoratif kırlent dik bir şekilde kullanılmış. Sadelik ve düzenden hoşlananlara

Genelde görüp beğendiğimiz yatak dekorları olabildiğince rahat,davetkar ama bir o kadar da stil sahibi değil mi? Bazen çok sade bir birliktelik beğeniyoruz,bazen oldukça salaş ama katman katman sıcacık bazen ise bir otel odası gibi net,minimal ama oldukça şık mekanlar bizi kendine çekiyor.Tekstillerin mekanı giydirmede ve dönüştürmede rolü oldukça büyük.Küçük ebatlı bu dokular ile büyük değişiklikler yaratmak da bir o kadar kolay.Hem de tek bir stil belirleyip ona bağlı kalmanız gerekmiyor, farklı gruplar oluşturup,ara sıra eklemeler ve çıkarmalar ile ruh halinize hatta mevsime göre bile değişiklikler yapabilirsiniz.Yeter ki bazı noktaları işin başından doğru planlayıp,düzeninizi ve yorumlarınızı zaman içinde belirleyebilin.


Örneğin,her sabah düzenleyeceğiniz yatağınız işkenceye dönüşmesin.Bu durumu yaşamamak için,rahatça oluşturacağınız kolay kurguları tercih edin ve basit bir düzen oluşturun..İnanın bu fikir en büyük yardımcınız olacak.Bir görseli beğendiniz; yatağın üzerinde alelade atılmış throw var bu yolu tercih ederseniz,o şalı her sabah aynı şekilde atmaya çalışacaksınız ve bu bazen sizi en zorlayan nokta olacak bu yüzden doğal görüntüleri daha kolay yollar ile yakalayıp,sizi sıkacak ve bu düzenlemeden uzaklaştıracak detaylara izin vermeyin derim.Bu görüntülerin genelde fotoğraf kurguları olduğunu da unutmamak önemlidir.Bahsettiğim kurgular hangileri mesela derseniz aşağıda birkaç görsel ekliyorum.

Peki daha kolay bir yoldan ilerleyerek yine o cosy stili yatakodalarımıza nasıl getireceğiz? Bunun için de yine bol yastıklı,ketenlerin-yünlerin bol olduğu düzenleri eklemek isterim.Ama biraz daha düzenli görünümde bu yüzden de uygulaması daha kolay.

Aslında yatak üzeri düzenlemenin bir kuralı yok, bazen 3 farklı kırlent ile çok soft ve freş bir hava yakalarken bazen de tek bir yastık ile daha net ve temiz bir görüntü yaratmak mümkün oluyor.Aynı şekilde bolca yastık hatta farklı boylarda renk ve tamamlayıcı desenlerde,dokularda kullanabiliyor bu sayede de daha önce bahsettiğimiz o samimi ve doğal mekan vurgusunu yakalayabiliyoruz..Ben tek bir stili beğeniyorum diyemem,değişikliğe çok açık bir insan olduğumdan her nevresim değişikliğinde kırlent ve şallar ile oynama yapıyorum.Ama genel renk paletim ve stilim belli olduğundan birbiri ile uyumlu çok parçam oluyor bu durumda kurguları oluşturmak da bir o kadar kolay ve bol seçenekli oluyor.Bazen gözüm kalabalıktan sıkılıyor daha minimal bir styling oluşturuyorum bazen de (ki bu genelde kış aylarında oluyor) daha sıcak içine girme isteği uyandıran hafif dağınık salaş bir görüntü hoşuma gidiyor.


Yukarıda bu bahsettiğim cosy stilden birçok örnek görmüş olduk,şimdi ise çok sevdiğim farklı bir tarz ile devam etmek istiyorum.Çok fazla göz yormayan,ferah & freş,daha çok doğal tonların olduğu ama sıcak&soğuk ilişkisinin çok doğru kullanıldığı oldukça soft ama bir o kadar modern örneklere yer vermek istiyorum.Dediğim gibi kural yok,illa çok fazla yastık olması lazım diye bir iddia ise hiç yok.İster bir sahil evi ister şehirli bir residence olsun,bu zamansız tavrı yakalarsanız hiçbir zaman sıkılmayacağınız kesin.Yumuşaklığın ve beyaz renginin klasının tadını çıkarmak kalacak geriye...Açık-koyu kontrast ve ara ton griler ile harika birliktelikler yaratmak mümkün.Arada soğuk toprak tonları,soğuk gri-maviler ve gri-yeşiller..Artworkler ile birleşince gözlerimden çıkan kalplere mani olamıyorum.Benim her daim favorim sanırım bu yorumlar.

Diyelim ki yatak üzeri kurguyu oluşturduk, üzerinin tekstillerini aldık ama o kadarla da bitmiyor. Tam tamamlansın dersek genel nevresimlere göz atmalı,çünkü eskisi gibi tamamen yatağı kapatan örtülerden bahsetmiyoruz.Artık nevresimler ile match olacak parçalardan yararlanıyoruz ve yatağı bir bütün olarak tasarlıyoruz.Dokular önemli mesela yıkanmış ketenler,doğal kumaşlar her zaman öncelikli mutlaka göz atın derim ve desen seviyorsanız bile düz renklere daha de yer açın.Düz renklerde nevresim takımlarınız size birçok kurgu yapabilme olanağı sağlayacaktır. Ama yine aynı paletten devam eden desenliler de olabilir.O zaman bazen yastık kılıflarında bazen çarşaflarda atlamalar yapabilirsiniz.Bu durumda doku ile birlikte renk paleti de çok büyük önem taşıyor. Düz renklere yer açmanız,farklı ürünlerinizi birlikte kullanım imkanları da yaratacaktır.Özellikle pastel tonları birbirleri ile match ederek her daim farklı ve yeni hislere yer açabilirsiniz. Desenli yastıklar ve farklı dokularda şallar-battaniyeler ile zevkinize göre görüntüler oluşturmanız oldukça kolay olacaktır.Renklerde geçen senelerin sıcak tonlarını bırakacak gibi değiliz..

Terracotta renkleri,hardal-safran-küf sarıları,yanık turuncular,kumlu tonlar,doğal renkler,taş tonları,pastel pembeler,gri mavi ve yeşiller ve tabi ki griler. Aynı zamanda doğal malzemeler ile beyazlar ve kontrastı sağlayan siyah detaylar.Etnik desenler,havlu kumaşlar, tüyler bu sene de ev giyiminde söz sahibiler.Renkleri birlikte kullanmaktan çekinmeyin..Mekanlarınız el verdiğince ve dengeyi ön planda tuttuğunuz sürece orijinal görüntülere her zaman açığız..

Denge demişken,mekan içinde farklı noktalarda desenli detaylar varsa bu durumda yatak üzerini sakin tutmak doğru bir karar olacaktır.Şart değil ama buradaki örnekler bana bu yolu daha doğru olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.İster bir tablo deseni ister halı deseni olsun,iddialı ve odak noktanız bir tane varsa o zaman karmaşaya yol açmamakta fayda var.


Son olarak,yatak odalarında en sevdiğim hisse ’’Hotel Room’’ konforuna değinmeden geçmek istemedim. Halılar ile ilgili yazımda da değinmiştim, otel odalarında olan duvardan duvara halılar her zaman en sevdiğim detay olmuştur,bu detay da o konforu çok sevmemden dolayı ortaya çıkıyor sanırım.Kendinizi özel hissedeceğiniz ve huzurlu bir mekan yaratmak için otel odası mantığından ilerlemeniz de güzel bir seçenek olabilir.Bembeyaz nevresimler üzerinde seçtiğiniz bir renk veya uygun desenli yastık & runner ile daha önce de dediğim gibi net&modern&şık bir birliktelik yaratabilirsiniz.Nasıl derseniz birkaç örnek aşağıda..


Yatakbaşı da önemli bir yol gösterici aslında.Kumaş bir yatakbaşınız varsa;yatakbaşı ile uyumlu renklerden ve kumaşlardan yola çıkılması daha doğru olacaktır.Mekanınızda ki tüm detayları ele alıp,koleksiyonunuzu ona göre hazırlamanız çok önemli.Duvar rengi,yatakbaşı tonu,perde ve yatağınızın genel giyimi aslında hepsi bir bütün..

Aynı şekilde Komodinler! Komodin ve üzerinde yer alan dekorasyon elemanlarına el atmalı,varsa bir demek çiçek için model ve renk skalası belirlemeli,aydınlatma&abajur modeli-şapka renk ve kumaşı hesaba katmalı gibi.. Ama gözünüz korkmasın, bu düzenlemeler oldukça eğlenceli aktiviteler..Komodin düzenlemelerine yatak odaları yazımda daha detaylı değineceğim ama bu yazıda bahsettiğimiz stiller ve renkler ile uyumlu olan birkaç modeli ve bir komodin düzenleme şablonunu buraya da eklemek istiyorum.Aynı şekilde yatak üzeri tasarımı hakkında da birkaç örnek şablondan da yararlanabiliriz.Yastık dizimi,throw veya şal olarak kullanılan üst örtünün kullanımı gibi ufak tüyolar işimizi kolaylaştıracaktır.Ama unutmamak gerekir ki bu düzenin bir kuralı yok,kendi eviniz ve kendi odanızda hangi düzen ve birliktelik gözünüze güzel geliyorsa,ve sizi iyi hissettiriyorsa doğru yol odur..Mekanlarınız sizin yanısmanız..Ki bunlardan en özeli yatak odanız,tamamen sizden izler taşımazsa orada yabancılık hissedeceğiniz kesin.

Eskiden yatak örtüleri özel diktirilir,buna göre perdesi,üzerinde ki yastıkları da aynı şekilde tamamlayıcı olarak özel üretilirdi.Hala el işçiliği özel üretimler devam etse de daha uygun fiyatlara şık ve tekil ürünlere ulaşmamız da oldukça kolay.Günbegün artan kırlent modelleri ve satış noktaları aynı şekilde yatak üzeri şalları-throwları-battaniyeleri için de bize bu konuda bolca seçenek ve imkan sağlıyor.Hem takım hissinden uzaklaşıyoruz hem de uygun fiyata günün modasını yakından takip edebiliyoruz.Bu adreslerden ilk akla gelenler H&M Home,Zara Home tabi ki.. Bir tık daha şık ve ithal markalara gitmek isterseniz Beymen home reyonlarını tavsiye ediyorum.Daha sahil evleri,tekneler ve marine temaları için Vakko Home’a bakabilirsiniz ve tabi ki doğal dokular bohem şık yorumlar için Yargıcı her zaman doğru adres..Ve instagramda el işçiliği yapan ve kişiye özel çalışan birbirinden güzel hesaplar var. Güzel bir araştırma sonrası tarzınıza göre birçok parça bulabilirsiniz..


Örnekler, stiller sonsuz.. Ama yine en çok sevdiğim modellerden ve dokunuşlardan yola çıkmak istedim.İşinize yaraması & bolca ilham olması dileğiyle..
Çok Sevgiyle..

HandeAll photos via Google & PinterestComments


bottom of page