1017231992825702
top of page

BLOG

MILANO'DA SANAT VE TASARIMIN BULUŞTUĞU BİR DAİRE ...!


StudioPEPPE yi bilenleriniz vardır mutlaka, bilmeyenler için söylemek gerekirse, Arianna ve Chiara 'nın kurucusu olduğu bir İtalyan tasarım ajansı. Konu olarak seçimim ise ajans sahiplerinin kendileri için tasarladığı Milano'da ki daire..

Bu özel daireyi yazıya taşımamın sebebi; sanatla iç içe, modern, çağdaş bir mekan olması, Duvarlardan , mobilyalara hem sanat hem tasarımın muhteşem birlikteliği.

Daha önce ki birçok yazımda bahsettiğim, duvar renklerinin cesurca tercih edilmesi ve başlı başına sadece renk/boya oyunlarıyla bile dikey alanlarda tasarım imzası taşıması.

Ve son zamanlarda çokça karşımıza çıkan tarzlar söz konusu, evet bohem&chic stilini oldukça görüyor ve inceliyoruz fakat şehirli&modern olan bu şık tarza da biraz ağırlık vermekten yanayım. Önümüzde ki dönemlerde karşımıza çok çıkacak. Rafine & ince zevkin, zarif detaylarla birleşimi. Pastel tonlar, parlak yüzeyler, minimal ve çizgisel desenler fazlasıyla mevcut. '' Cool Mekan '' betimlemesi için çok doğru bir örnek. Şimdi bu dairenin hikayesine bakalım birlikte, İyi okumalar...

Milano'nun merkezinde ki Brera semtinde 19. yüzyılın başlarından kalma bir binada, geçmiş ve şimdiki zamanın zarif bir birleşimi yansıtıyor bu daire. Tasarım ajansı Studiopepe'nin kurucu ortakları Arianna Lelli Mami ve Chiara Di Pinto, Milano'nun en eski ve en ünlü kokteyl barlarından biri olan Bar Basso'da bir içki içerken daire fikrini ortaya çıkardılar. Daha önce MaxMara ve Fritz Hansen gibi büyük markalar için mağaza iç mekanları yaratmış olan ikili, kendilerini yansıtan bu mekanda tekrar isimlerinden söz ettirdiler.

Mermer masa seçimi, pirinç raflar, seramik objeler ve parke seçimi. Tamamen çağdaş ve Artwork ağırlıklı. Mobilya azlığı ile duvar boya stili birbirini dengeliyor.

“Birini ziyarete gittiğimizde, kişileri özel mekanlarında,kişisel nesnelerle dolu olarak keşfederiz” diyor Arianna.“ Bir evin, iç dünyamızın fiziksel bir aktarımı olduğuna inanıyoruz, bu nedenle daireyi bizi mutlu eden ve zaman içinde gelişen şeylerle doldurduk. Odalar arasındaki engeller akışkandır ve işlevleri dönüştürülebilen göçebe mobilyalar vardır.“ diye ekliyor.

Minimal / çerçevesiz bir bronz ayna ve yine minimal artworkler. Dresuarın şıklığını öne çıkarırken,renklerde ki iddiayı oldukça dengeliyor.

Daire dekorasyonunu planlarken Arianna ve Chiara, sanatçılardan ilham almışlar.

Aralarında Hollandalı ressam Piet Mondrian, İngiliz heykeltıraş David Tremlett ve eserleri bu mekan için tasarlanan geometrik duvar resimlerinin yaratıcısı Amerikalı sanatçı Sol LeWitt de var. Bunlar duvarlar ve tavanlar arasında dolaşıyor..Sanat eserleri, mobilyalar, kapılar ve pencereler ile görsel “konuşmalar” yaratıyor.

Sıcak & Soğuk malzemelerin uyumu... Mermer ve kadife...

Kurucu ve tasarımcı Arianna ve Chiara

Arianna Lelli Mami (solda) and Chiara Di Pinto of Studiopepe, Andrea Ferrari

Kaynaklar;

studiopepedesign.it

For the full house tour see ELLE Decoration October 2017

bottom of page