1017231992825702
top of page

BLOG

Mavi

Sektörü canlandıran firmalardan Pantone her sene olduğu gibi bu sene de yılın rengini açıkladı; ''Classic Blue''. Hep duyuyoruz görüyoruz ama bu Pantone renkleri nedir ve firma kimdir diye soranlara ise firmayı kısaca şöyle özetleyebiliriz;

Pantone; tüm dünyada 100’den fazla ülkede moda,içmimari,tekstil,ev tekstili,grafik ve endüstri tasarım,inşaat gibi pek çok sektörde renk iletişimini doğru şekilde sağlamak için kurulmuş renk sistemi ve tedarikçisidir. Tüm dünyada 10 milyondan fazla tasarımcı ve üretici tarafından kullanılır. Bu kadar sektöre hizmet veren Pantone için;rengin evrensel dilidir diyebiliriz.

Mavinin insan üzerinde ki olumlu etkilerini düşündükçe hayatıma daha fazla eklemeye karar verdim,fakat farkettim ki kolay kolay elimin gitmediği bir renkmiş.Belki de bu sebepten hangi dozda,nerelerde,nasıl kullanabilirim diye araştırırken,senenin rengi de Classic Blue olarak açıklanınca,yazı fikride kendiliğinden bu şekilde oluşmuş oldu.


Mavi hepimizin bildiği gibi ilk başta huzuru ve dinginliği ama aynı zamanda ferahlığı,dürüstlüğü,güvenliği,tokluğu temsil ediyor.Nazar boncuklarında bu rengin kullanılması,yazlık mekanlarda tercih edilmesi ki ilk akla gelecek 'Bodrum evlerinde' tercih sebebi zamanında akreplerin pencerelere yaklaşmasını önlemek için olsa da aynı zamanda beyaz ile ferahlık hissi yarattığı da yadsınamaz bir gerçektir.Bu sebeptendir ki, tüm dünyada coastal stili sahil ve çiftlik evlerinde mavinin her tonunu oldukça görürüz.Güvenliği çağrıştırdığından tüm güvenlik şirketlerinin ve birimlerinin üniformalarında, dürüstlüğü çağrıştırdığından birçok şirket logosunda yer alması bir tesadüf değildir. Ama bu kadar naif ve olumlu etkileri olsa da aktif bir renktir mavi.İddialıdır.. Dikkat edin, genelde bir mekanda kullanıldığında odak noktası olur.Ama kullanabileceğimiz çok fazla nokta ve seçenek var, sizde şimdiye kadar maviye çok cesaret edemeyenlerdenseniz örneklere göz atmanızı öneririm,birçok stilde görseller seçtim.Hangi malzemeler ve renklerle kombinleyebileceğimiz konusunda yardımcı olacaktır.Unutmadan söylemek isterim ki yılın rengi seçilmesiyle moda devlerinin,iç mekan tasarımcı ve markalarının bu tonları bolca kullanacağını göreceğiz,bu hareketin çok güzel yansımlarını olacağından eminim..Bu yüzden ufak ufak adımlarla siz de bu eğlenceli harekete katılabilirsiniz.

Spesifik olarak Classic Blue yerine mavinin her tonunu ele aldım..Çünkü tek bir ton bu renge haksızlık gibi geldi,Çivit,indigo,pastel,petrol,lacivert,gökyüzü mavisi gibi muhteşem bir skalası var...

Araştırırken yavaş yavaş oluşan sevgim, yazının sonunda 'hemen mavi birşeyler yapmalıyım!' hissine ulaştı, size de ilham olması dileğiyle..


Mavi rengi iç mekanda düşündüğümüzde akla ilk beyaz ile birlikteliği geliyor ve otomatik olarak zihin bizi yazlık mekanlara,sahil evlerine götürüyor.Bembeyaz duvarlar,yeşil bitkiler, beyaz ahşaplar, patineler, keten kumaşlar, etnik desenler ve olmazsa olmaz Bleu-Blanc porselenler.. Belki birkaç renkli güzel çiçek.. Rustik, Coastal, Farmhouses, Marine.. -adına ne dersek diyelim bu stil her zaman favorilerden ve mavi kullanımlarının en doğru seçimlerinden olacak..


Dinginleştirici ve huzur verici özelliğinden bahsetmişken,yatak odalarında ki kullanımlarına değinmeden olmazdı.Ana hatlarda veya detaylarda yer verilmiş bu mavilere bayıldım!..Beyazlar veya taş-kum rengi gibi naturel tonlarla,grilerle,siyahlarla ve ahşabın sıcaklığını hissettiğimiz parçalar veya modern hattın baskın olduğu laklanmış yüzeylerle muhteşem uyum içerisinde örnekler.

Her renk için geçerli olmayabilir ama ben maviyi duvarlara yakıştırdım en çok.Özellikle gri mavi veya petrol tonları inanılmaz cool duruyor. Ve birçok tarza ayak uyduracak bir etkisi var.Ahşabın krom ve pirinçlerle birlikteliğini yansıtan,Ralph Lauren tarzı sofistike mekanlarda,ofis/cafe gibi public minimal alanlarda,modern & çağdaş stil hakimiyetinde şehirli evlerde veya önceden de bahsettiğimiz rustik dokulara sahip içmekanlarda harika sonuçlar alabilirsiniz.


Mutfaklarda ki mavi hissine ne diyorsunuz?

Yine aynı şekilde pastel tonlarının çok yakıştığı bir alan da mutfaklar.Beyaz mermerler ve pirinç veya pirinç rengi mat gold kulp/detaylarla birlikteliği kalitesini hemen arttırıyor. Bu tarz kulpları bulabileceğiniz adres Tem aksesuar, İstanbul Çağalayan'da yeri olan bu firmaya internetten de ulaşabilirsiniz.Küçük detaylar büyük farklar yaratıyor emin olun.DIY işler artık küçük objelerden büyük yüzeylere geçiş yaptı biliyorsunuz, yeni tip multi-surface boyalar ile birkaç dolap boyayanlardanım bende.Mutfağını boyayanlarda çok var biliyorum, o yüzden yeni mutfak yaptırmadan farklılık arayanlardansanız,bu renk birlikteliklerini fazlasıyla öneririm.


Yine en sevdiğim tarza geldik ve farkettim ki maviye gittikçe daha da yakınlaşıyorum..Contemporary,modern&chic, sanatla içiçe evler.Hepsinin ortak özelliği,genel hatlar yerine tek noktada seçilmiş bir renk ve onun da yine mavinin tonlarından olması.Genelde tekstillerde olmuş bu tercih.Hatta geneli kanepeler olsa da bazılarında kırlentlerde veya halılarda mavi tercih edilmiş.


Tek parça ile mekana renk girmek her zaman en iyi yoldur.Aksesuarlarda,kılentlerde,tek bir koltuk veya örneklerdeki gibi bir masada.Beyazın maviyle olan uyumunun üzerinden bir kere daha geçtikten sonra, bu soğuk rengi ısıtabileceğimiz diğer renklere bakmak isterim.Pastel pembeler,safran tonları sevdiğimiz sonuçları verecektir.kırmız ve turuncularla daha POP hava elde edebilirken,gri ve bejlerle daha şık ve ağır alanlar elde edebilirsiniz.Sıcak ahşaplarla matchleyebilir,yine pirinç-gold malzemelerle ısıtırken şıklaştırabilirsiniz.Ama krom ve siyah birlikteliği de maskülen tavır arayanlar için harika bir seçim olacaktır.
Ferah banyo sevenler için de çok ideal bir tamamlayıcı mavi ve tonları.. Beyaz gibi açık renkler ile parlak sırlı mavi seramik tonları, oldum olası harika sonuçlar vermiştir, ama farklı bir bakış açısı olarak yarım döşenmiş ahşap lambrilerde veya belki tavanda maviyi denemek.. işte bu hem yenilikçi hem de güzel bir seçenek olabilir..

Ve tabi ki sanat! Tablolar.. Mekanınız sade ve nude tonlarda olsa da, tek bir tablo ile karakter kazandırmanız mümkün.Yine farklı tonlarıyla kullanılmış mavi örnekleri..


Birkaç örnek de bizim çalışmalarımızdan, bazısında indigo bir dokunuş, bazısında daha petrol veya gri mavi.. Ama yaydığı enerji ve yerine asıldığında mekana kattığı güzel his, bu renge daha çok ağırlık vermemiz için başlı başına bir sebep olduğunu gösterdi bize..

All photos via Pinterest.


Comments


bottom of page