1017231992825702
top of page

BLOG

Evinizin bir kokusu Var mı?

Mumlar,çubuk kokular,oda spreyleri,kumaş kokuları,aromaterapik yağlar,buhurdanlıklar,palo santolar,doğal tütsüler,pilli veya şarjlı diffuserlar..Ruhumuzu okşayan koku ve beraberinde getirdiği enerji.Bir yandan dekoratif unsur olarak bolca yardım aldığımız bu objeleri asıl servis alanlarını da hesaba katalım ve mekan&koku ilişkisini inceleyelim istedim..

Koku!Ruhu harekete geçiren beş duyudan biri olsa da hafızada en büyük rol oynayan olduğunu bende yeni öğrendim ama çok doğru değil mi? Bazen bir kokunun burnumuza gelmesi,bizi 20 yıl öncesine bile götürebiliyor..Düşünce ve davranışlarda etkisinin çok büyük olduğu da kanıtlanmış.. Motivasyon,çalışma isteği, üretkenlik,şifa ve sağlık alanları,huzur-gevşeme-sakinleşmeye yarayan etkileri bunlardan sadece birkaçı..Mekanda hakim olan kokunun önemi de burada çıkıyor ortaya.Kişilik hakkında büyük ipucu veren etkisini de oldukça yakından biliyoruz.Bu bazen bir insan bazen de mekanın kişiliği hakkında olabiliyor.İlk izlenimimiz belkide o mekan hakkında ki ön yargımız o ilk an hissettiğimiz esans ile başlıyor..

Bir mekanı gözlemleyip,bana geçirdiği hislere göre bir esans seçmek işini çok seviyorum..Kişiliğin tamamen karşıya geçmesi,iletişimin ilk adımı ve o mekanın tamamlayıcısı bence..

Mekan ve koku arasındaki ilişki ve kokunun-koku elemanlarının dekorasyondaki yerini incelerken ilk olarak Herhangi bir mekana hakim olan bir koku varsa bunun kişi üzerinde nasıl bir hissi oluyor onu merak ederek yazıya başladım...

Bir mekana adım attığımızda ilk duyduğumuz his,bizi ilk karşılayan koku olur.İlk adımı hislerle atıp,sonrasında dekoratif kısmı ile de ilgilenmekteyiz..Hele ki artık birçok markanın ambalaj ve materyel seçimlerini de göz önünde tutarsak bu konuda seçime gitmekte biraz hakkımız var sanırım.
Kokudan önce tartışmasız en önemli unsur,bir mekanın iyi havalandırılmış ,taze ve ferah olması diğer tüm konular daha sonra...

Gelelim özellikle kokmasını istediğimiz ve yine mekana göre seçimini yaptığımız esanslara. Bazen bir mekan ile bağdaşan kokular olur ve zamanla o mekana o koku siner..ben özellikle işin bu kısmını çok seviyorum.Örneğin bizim yıllardır değişmeyen bir oda kokumuz var.İki farklı evimizde de yer aldı ve şimdi dükkanda da onu kullanıyorum.Kokular bitse de mekana sindiği için o his hiç eksilmiyor.Bazen mumunu kullanıyorum,evin farklı noktalarında çubuk kokuları mevcut ve destekleyici kolonyası vs..Başka kokuları çok sevsem de alırken elim hep aynı seriye gidiyor..

Bazı istisna zamanlar hariç tek mekanda farklı kokuların karışmasını tercih etmiyorum.Ama bu demek değil ki her mekan aynı kokuya hapsolmalı..Farklı mekanlarınızda o mekanın hizmet ettiği alana göre tercihler yapabilirsiniz.Mesela banyolarda tertemiz lavanta kokuları,yatak odanızda taze ama soft dinlendirici aromaterapik yağlar,banyonuzda aynı şekilde sizi dinginleştirecek mumlar tercih edebilirsiniz.Yastık ve nevresimlerde hatta perdelerde kumaş spreylerini çok seviyorum, özellikle Chakra’nın Powder veya Linen serisi bana çok iyi geliyor.Veya mutfakta zaman geçirirken Bath&Body Works markasının kurabiye,kahve aromalı mumları(hala Türkiye online siteleri mevcut değil sanırım ama farklı adreslerden ve telefon ile sipariş verebiliyorusnuz).. Bunların her biri kendimizi özel hissettiren,kişisel bakım ürünlerimiz gibi detaylar aslında.

Davetlilerimizin ortamdan keyif almasını önemsediğimiz kadar,özel alanlarımızda kendi ruhumuzu da beslemeyi unutmayalım.Hepsi kokunun o büyüleyici etkisinde gizli..Zaman içinde bizimle özdeşleşen bu koku aynı zamanda zarif ve şık tasarımı sayesinde mekanlarımda görmekten keyif aldığımız ve mekanımızı güzelleştiren detaylardan oluyor.. Bahsettiğim tercihimiz ‘Atelier Rebul’un İstanbul serisi’.

İçin buraya bakabilirsiniz.


Aromaterapik yağların kullanımına dair birkaç örnek
Aromaterapik yağların kullanım alanları

Hangi alanda hangi kokuları tercih etmeliyiz derseniz bence bu biraz kişisel bir durum.Herkes aynı esanslara aynı tepkiyi veremeyebiliyor ve zevkler burada da işin içine giriyor.Benim tercihim salon gibi genel yaşam alanlarında sandalağacı,amber,bergamot gibi esanslar oluyor, mistik kokular her zaman sevdiklerim arasında olmuştur.Ama genel birkaç bilgiye de değinmeden geçmek İstemedim belki sizin bu alanda işinize yarayabilir.Zihni uyandırması ve enerji vermesi özelliği ile çalışma alanlarınızda tercih edebileceğiniz aromaterapik esanslar;fesleğen,kahve,biberiye,safran olabilir..Mutluluk hormonu salgılatan fesleğen,yasemin,ylangylang,elma,bergamot..Dinlenme ve uyku alanlarınızda sandalağacı,sardunya,gül kokularını tercih edebilirsiniz..

Sıcaklık ve güven duygusu için oturma alanlarında tercih edilen sandalağacı,sedirağacı,lavanta..Meditasyon zamanlarınız için papatya,buhur,günlük,sandalağacı tercih edebilirsiniz..Bu liste çok uzun ben sadece birkaç örnek ile kokuların üzerimizde ki etkisine değinmek istedim.Bu konu ile ilgiliyseniz çok fazla bilgi ve karışım metodları mevcut.


Koku birçok yol ile mekanlarımıza girebiliyor,daha önce de bahsettiğimiz gibi çubuklar,diffuserlar,spreyler veya buhurdanlıklar ama mumların yeri her zaman ayrı değil mi? hem dekorasyonda inanılmaz kullanışlı ve tüm mekanların, tüm kurguların olmazsa olmazı mumlar..Aynı zamanda ateş elementini de mekanlarımıza sokmanın en kolay yolu.Ateş olması ve yanan bir mum mekanınızda ve sizde belkide eksik kalan o elementin en büyük destekçisi olabilir. Bu sebeptendir ki meditasyon alanlarında ve zamanlarında mumlar mutlaka yer alır.Çok kokulu veya suni tercihlere gitmeden,özellikle doğal olanlardan, bal mumu seçeneklerinden,doğal krem mumlara kadar birçok yerli marka ve üretici var.Bu da demek oluyor ki seçeneğimiz çok ve hepsi de çok güzel..

Peki dekorasyonda ne şekillerle,nerelerde tercih edebiliriz? Nasıl kurgular ile daha farklı yorumlar katabiliriz, onlara da biraz değinmek istiyorum...

Dresuar veya orta sehpalarınızda, tepsiler içinde farklı boylar ve renk tercihleri ile birlikte kullanabilir böylece dinamik bir görüntü yakalayabilirsiniz.Tepsiler haricinde masa kitaplarınızın üzerinde yer alabilir,Zaman zaman şamdan ve blok mum veya aralarda cam kavanoz içinde olanları tercih edebilirsiniz,birliktelikler ve tek adet üzeri sayılar detaylarınızın altını çizmeye yarayacaktır.Mum her zaman ve her ortama ayak uyduran çok kullanışlı dekoratif obje görevini görmekte Ama yanlarına ekleyeceğiniz bir demet kurutulmuş veya gerçek çiçek ile kullandığınızda,psikolojik olarak kokunun hissi karşı tarafa daha freş ve etkili gelecektir.Kış akşamlarında sıcaklık vermesi için fenerlerden yararlanabilir,daha baharatlı esansları seçip,çam dalları veya kozalak-tarçın çubuklarıyla sıcak ‘Hygge’ bir ortam oluşturabilirsiniz.Yaz akşamları ise her zaman daha ferah etki sever,şeffaf cam kavanozlar içinde beyaz blok mumlar,yeşiller veya maviler...Kokularda yaseminler,melisalar,bergamotlar..

Mumlarınızın yanında mum aksesuarlarını da bulundurabilirsiniz.Şık ve büyük kibritler kendi ambalajlarında veya cam kavanozlar içerisinde yerleştirilmiş şekilde, şık mum çakmakları veya fitil makasları.. konu ile ilgili ve devamlılığı sağlayan küçük ama şık detaylar olacaktır.

Fitil makası çok sevdiğim butik mum markası ‘Maeque’ koleksiyonunda mevcut,çok da şık bir görüntüsü var.Ayrıca Maeque markasını incelemenizi mutlaka tavsiye ederim, her detayı özenle işlenmiş,muhteşem esasnslara sahip,çok şık ve butik bir yerli firma.

Kokuyu bir kenara bırakırsak, dekoratif olarak şamdanların büyüleyici etkisine değinmek isterim.Antika veya antika olmasa da yıllanmış pirinç şamdanlara ulaşmanız çok kolay,tek addet ve birkaç modelle neredeyse her tarz mekana farklı bir hava katmak mümkün.Ben geçen sene birkaç adet edindiğimde fiyatları ortalama 50-100 tl arasında değişmekteydi.Genelde 2.El pazarlarda bulunuyorlar.Diğer yandan yeni nesil tasarımlar göz kırpıyor.Seramikler,metaller veya kendinden şekilli blok mumlar.Pastel tonlar,mükemmelliğe karşı tepkili japon kültürü ’Wabi Sabi’ ruhu taşıyan amorf seramik ürünler..Bir de ahşap modeller var, şimdilerde oldukça popüler olan ‘boheme ve mid century‘ stillere de uyumlu olabilecek modeller..En son ‘Tags Design İstanbul’ sayfasında görmüştüm, mutlaka göz atın derim..

Yaza yavaş yavaş girerken biraz daha rustik ve farklı görüntüler elde etmek isteyenlere seçenek olur belki.. Teraslar,balkonlar için çok güzel seçenekler..Şişeler,vazolar,kavanozlar..

Diffuserlar da Koku için çok tercih edilen ve etkili yöntemlerden bir tanesi.Eskiden mekanlarımıza yakışacak modelleri bulmakta oldukça zorlanır ve görünmeyen noktalarda kendilerine yer arardık,şimdilerde tasarım bir vazo gibi duran bu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Diffuserlar içlerinde,Aromaterapik yağlar ile ortamdaki enerjiye müdahale edebilir,şifa verici etkilerinden yararlanabilirsiniz bu konudan yukarıda bahsetmiştik,bu yağları diffuserlar ile kullanmak istersek...Peki nereden bulabiliriz bu sade ve şık modelleri derseniz,online satışta birçok adres mevcut,difüzör olarak aratılabilir.Aromaterapik yağlar için de birçoğumuzun yakından tanıdığı Homemade Aromaterapi benim favorilerimdendir her zaman,bu markanın doğal tütsülerini,renksiz ve doğal yapılı mumlarını ve nazar-enerji spreylerini de denemenizi tavsiye ederim.Aromaterapik yağları manuel olarak buhurdanlıklar ile de kullanabilirsiniz, çok zarif ve etnik olan bu ürünlerin tealight mumlarla kullanımları oldukça rahat.Biliyorsunuz kokunun ısındıkça,ısı ile yayılma etkisi var.Bu yüzden peçetenize damlatacağınız birkaç damla yağı radyatörün üzerine bir süre bekletebilir veya kase içinde kaynayan suya birkaç damla yağ damlatabilirsiniz..


Bu doğal bölümde,tamamen doğal,krem mumlar için 'Candela' markasını bilmeyenler için not düşmek istiyorum.Yine doğaya saygılı ve doğaldan gelene bağlılar için şahane bir alternatiftir.Palo santolar yine ortamda ki enerji değişimi için etkili 'Prana Vibes' bu iş için güvenebileceğimiz adreslerden. Ve çok iyi bildiğimiz adaçayı demetleri,hatta şimdilerde çok daha güzel ve karışık demetler şeklinde ulaşabileceğimiz doğal tütsüler de tavsiye ettiğim seçenekler arasındalar.

Mumlar,çubuk esanslar,şamdanlar için ilk bakacağımız adresler genelde Zara home, H&M home,Chakra,Yargıcı veya bazen Mudo gibi adresler oluyor.

Zara ve H&M in bu alanda ki ürün skalası hem çok geniş hem çok şık gerçekten.H&m in birçok renkte ki mum bardakları ve printleri,farklı şamdan seçenekleri ile Zara nın amber şişeleri çok sevdiğim ve gözü kapalı önereceğim detaylardan.

Bu konu benim için çok değerli ve bütçe çok önemli değil diyenlerdenseniz ise durum biraz değişiyor.Yılların en köklü markalarına da biraz göz atalım isterim. Mesela Diptyque Paris.Bu Fransız klasiğini tanımıyorsanız hemen keşfetmenizi öneririm.Evet şuan fiyat skalası biraz yukarıda ama bu işi hakkıyla yapan adeta bir kuyumcu gibi işleyen bir marka.Kurumsal kimliklerinden,dönem dönem çıkardıkları serilerine ve hiç değişmeyen klasikleşmiş kokularına kadar tam bir klasiktir.Oturaklı şık notalara hakim.Mumlar bitince boşalan bardakları ne mi yapıyoruz?Biraz görsellere bakalım isterseniz..Türkiyede kendi mağazası haricinde Beymen Homelarda bulabilirsiniz.

Şimdide İngiliz klasiğine göz atmalı ‘Jo Malone’.. 1983 yılında Jo Malone tarafından İngiltere’de kurulmuş kokulu parfüm ve mum markasıdır.Tüm dünyada tanınmış yine işin sanatkarlarından olan bir imza.Aynı şekilde hem kendi mağazalarında hem de Beymen Home'larda bulunmakta,mutlaka mutlaka test etmenizi öneririm.

Bu markalar dışında yine mekanlarınıza şıklık ve ağırlık katacak diğer A+ markalara göz atacak olursak, Tom Dixon uzun yıllardır Ev kokusu ve mum koleksiyonunu sürdürmekte,aynı şekilde Rituals markasının da bu alanda ürettiklerine ulaşmak mümkün.Vakko Homelarda satışta olan Baobab ürünleri,Beymen Home mağazalarında yer alan ve dekorasyondan dolayı yakından tanıdığımız Fornasetti Mumları,Matthew Willamson,Aqua Di Parma markalarına da ulaşabilirsiniz.Tabi bu markalar için ev kokularının ‘Haute Couture’u diyebiliriz.

Yazıyı sonlandırırken yine farklı mekanlarda, farklı birlikteliklerle yaratılmış kurgulara, dekoratif detaylara yer vermek isterim.Biten mumlarınızın kavanozlarını değerlendirme yollarından,banyo tezgahlarına..kısaca birkaç ince detay daha..Yazının ilham olması ve ilham verecek notalara ulaşmanız dileğiyle..


Sevgiler

HandeAll photos via Internet.

Comments