1017231992825702
top of page

BLOG

Evlerimizdeki Mini Cafelerimiz


Tatil sezonu bitti, şehre tam dönüşler oldu. Artık evlerde daha uzun vakitler geçirme zamanı. Sonbaharın gelmesi, havaların hafif hafif serinlemesiyle sıcacık, mis kokulu ve tamamen kendinize özel kahve anlarına ne dersiniz?


Sabah kahvesi, gün ortası kahvesi, yorgunluk kahvesi.. Kahve için gerçekten bahane çok. Asıl mesele gün koşturmasından kendimize verdiğimiz hediye anlar aslında.Bunlar bizim adlandırmalarımız sadece. Kahve köşesi diyoruz ama bu konu yeri geldiğinde özel seçim ve koleksiyon çaylardan, farklı demleme seçeneklerine ve ben kahvedense çaydansa, şarapla ilgileniyorum diyorsanız özel dolaplar sayesinde birer mini bar alanına da dönüşebilir, o gözlede değerlendirilebilir..Biz en çok karşılaştığımız ve her eve hitap eden, Uzun süredir de projelerimizde çalıştığımız kahve köşelerinden yola çıkalım, ama tabi herkesin kendi keyfine ve tercihine göre uyarlaması serbest..


Bir kahve köşesi için illaki çok özel ve büyük bir alan

olması gerekli değil. Bu bazen başlı başına bir dolap bazende sadece birkaç açık raf veya servis arabası bile olabilir. Şu bir gerçek ki, çoğu kişi bu keyfini kendine verdiği ödül olarak değerlendiriyor. Bu yüzdende kişiye ve mekana göre işin hacmi tamamen değişken..


Kapsül kahve makineleri, filtre kahve makineleri, değirmenler, çay makineleri, kahve aparatları, özel seçim seramik veya porselen fincan setleri, mug koleksiyonları, demleme seçenekleri, kavanozlarda farklı seçim ve öğütülmüş derecede kahve çekirdekleri.. Bunların her biri bu keyfin bir parçası. Ve bu ilgi alanını daha da sürdürülür bir süreç haline getiren kalemler.


Çok şahsi bir keyif aslında, o yüzden nerede konumlanacağı, nasıl bir yer kaplayacağı, içeriği tamamen sizin zevkinize göre şekilleniyor. Geriye sevdiğiniz bir fincanda, sevdiğiniz içeceği, seçtiğiniz zaman diliminde yudumlamak kalıyor.

İnternetten biraz araştırma yaptım, beğendiğim modellerden bir yerde toplayarak, size fikir olmasını istedim. Öncelikle alanımız var diyelim,ve çok fazla makinemiz, farklı içecek çeşitlerinden oluşan bir seçkimiz olsun, şöyle tam kapsamlı bir dolap tasarlasak nasıl olur?

Yaşam alanınıza uygun renk / doku ve malzemede yaratabileceğiniz bu dolaplarda, öncelikle makinelerinizin konumlanacağı ara bölüm tegzahının yüksekliği, konforlu ve ergonomik bir hazırlama alanı oluşturmak için çok önemli. bu alanda yeterli priz desteği, hafif bir gizli aydınlatma ve istendiğinde üzerinde çalışabileceğiniz, bas-çek sistemli gizli bir çalışma servis tablası. yavaş yavaş bu keyfi konfora dönüştürecek detaylar..


Rustik bir etki seviyorsanız, açık bir alan yaratıp, açık raflarda yer yer sarkan bitkiler, kitaplar, seramik objelerle sıcak bir cephe görüntüsü elde edebilirsiniz. Tam tersi, ben daha sade ve modern etki seviyorum diyorsanız; ankastre kahve makineleri ve açılıp içe giren - kayar sürgü gizli kapaklar, kapandığında tam da sizin isteyeceğiniz sade ve net görüntüyü verecektir.


Son projemizde; mutfak ve salon arasında konumlanan bir alanda, sürgü ve açılıp içe giren kapaklarla, istendiğinde tam kapalı, istendiğinde full açık olabilecek bir kahve dolabı tasarımı çalıştık.. Mekandan ayrılmayan, aynı dilde devam eden, kapalı olduğunda gözü yormayan bir köşe oldu.


Burada led aydınlatmalar, fincanlar ve gerekli kavanozlar vs için açık raflar, yine fincanlar ve aksesuarlar için farklı derinlikte çekmeceler. bir adet en üstte bas çek kullanılacak servis tablası bize bu projede yeterli olmuştu. Biz burada kullanmadık ama ana raf bölümünde mermer, cam gibi farklı materyellerden raflarla veya sırtta gireceğiniz ayna seçenekleriyle daha ışıltılı veya farklı malzeme zenginliği de tercih edebilirsiniz.


Eğer şansınız varsa bu alan için bir arıtma musluğu harika bir fikir oluyor. Su doldurmak için çok pratik bir çözüm gerçekten.


Bu tarz dolaplar için birçok detay fikri çıkabiliyor. Biraz önce yukarıda bahsettiğim gibi, içinde mutlaka aydınlatma/priz, ince bir servis tablası düşünün derim. Ve çekmeceler, bölüntülü çekmeceler farklı ölçek aparatları gibi küçük aletler için veya kapsül-poşet gibi içecek çeşitlerinizi düzenli bir şekilde saklamak için ideal olacaktır. Özellikle seramik ve porselen koleksiyoncuları için farklı sergileme rafları çok sıcak bir etki verebilir.


Bazen de evimizde komple bir dolabı bu ilgimiz için ayırabilme şansımız olmuyor. Böyle alanlarda açık raflardan da çok destek alabiliyoruz. Bu genelde mutfak tezgahının bir köşesinde veya belki bir servis arabasının üzerinde olabiliyor. Veya salonunuzda bir duvarda , yatak odanızda bir köşede, çalışma odanızda.. Sizin tercih ettiğiniz ve bu keyfi yaşamak için seçtiğiniz alan neresi ise orada..

Biraz araştırma ve öneri görselleriyle ne demek istediğimi daha iyi anlatacağımı düşünüyorum;


Tezgahta; cihazlarınız.. raflarda; dekoratif ürünler, yer yer küçük ebatlı artworkler, kahve çekirdek dolu kavanozlar, seramik parçalar, bitkiler..


Yine bizim son çalıştığımız projelerimizden birkaç fotoğrafta eklemek isterim; Yalıkavak SS Evi projemizden, kahve köşemiz..


Bir diğer Bodrum evi projemizden;

Açık kahve köşesi rafları ve merdiven altındaki alanı değerlendirip, seramik parçaları sergilediğimiz cam kapaklı bir dolap örneği paylaşmak isterim.

Geriş Yalıkavak Projemizden


Bir Diğer projemizden. Salondan bir kahve köşesi..

Hem internetten ayırdığım seçkimle hem bize ait projelerden örneklerle fikir olması için görseller eklemeye çalıştım. Yazıyı bitirmeden önce, '' Peki cihaz olarak ne önerirsiniz'' derseniz;

Mutlaka herkesin damak zevkine hitap eden öncelikli marka tercihleri vardır, ama ;

Filtre kahvede : Mochamaster

Kapsül kahvede: Nespresso

Çekirdek kahve çeşitleri için: Breville Sage

Önereceğim başlıca seçimlerden olur..Yazı umarım yeni fikirlere yol açmıştır...

Sizinde eklemek istedikleriniz olursa yorumlara bekliyorum..

Ayrıca kendi yarattığınız mekanlardan, kendi köşelerinizden fotoğraf paylaşırsanız ne güzel olur. Bu haftanın konusu #kahveanlarımız hashtagiyle instagram sayfamızda paylaşırız...


Sevgiler

H.
Comments


bottom of page