1017231992825702
top of page

BLOG

''Table Book''lar !Üniversite yıllarımda edindiğim bir alışkanlık oldu,hatta üni. yıllarında staj yaptığım firmanın bana en büyük katkısı diyebilirim..Aylık kaçırmadığım dergiler ve Kitaplar !


Güzel sanatlar yıllarımız,sonra Fuat ile ilişkimizin başlangıcı ilgi alanlarımızın çok benzemesi ve o zamanlar farkettiğim aynı alışkanlığın onda da çoktaan oluşmuş olması..Onun çizim yılları daha da eskiye dayanıyor,evinde yığılı çizim teknikleri,ressamların kitapları vs.. Ben daha çok dekorasyon,tasarımcılar,içmimari,mimarlık diye deliriyorum o sıralar..Devamlı toparlıyoruz etraftan..Hala olduğu gibi..


Yıllar yıllar geçtikçe bizim bu ilgimiz daha da arttı.Sahaflarda didik didik aramalarda oldu,o zamanlar çok gelişmemiş Amerika'dan verdiğim siparişleri kapıya bırakılan çuval içi kargolarda bulmam da,en lüks kitapçılardan edinilenler de,seyahatlerde omuz çürüten taşımalar da...Seyahatlerimizde en çok planladığımız rotalarımız bu oldu diyebilirim gerçekten ve kaç kilodur acaba demeden sırt çantalarında kaç tane getirdik sayamadım.Ama hala en çok heyecanlandıran duraklarımızdır kitap cafeler..


Hal böyle olunca,zamanla evde birçok noktada(normal kütüphanemiz hariç)kitap köşeleri oluşturduk.Biraz sehpa üzeri, biraz mutfak rafları,biraz yatak odası,biraz normal yemek-çalışma masası ve diğer açık raflı üniteler.. Ama devamlı bir yer değiştirme bir sirkülasyon hakim.Sebebi bizim için kitapların hiçbir zaman sadece bir dekorasyon elemanı olmamaları. Sürekli açıp bakıyoruz,geziniyoruz içlerinde.Zaman zaman ilgiler değişiyor farklı konulara geçiyoruz o zaman başlıyor yer değişiklikleri.. Ama bu süreç çok güzel,hep bir hareket,değişiklik hakim..Bu görüntü de dün akşamdan bir an,birçok akşamda olduğu gibi..Ve ne güzel ve iyi ki..Yepyeni durması için değil yeri gelince eskimesi için değiller mi zaten..

Birçok projede orta sehpalarda, kütüphanelerde yer alan dekoratif kitaplar dolu..Belli ki sadece set görevi görüyorlar..belli ki hiç ele alınmıyorlar,kimse sayfalarını çevirmiyor. Kimdi tam hatırlamıyorum ama birinden duymuştum..''içlerinde ne olduklarını bilmeyen kitaplarla dolu salonlara sahip evler''.. diye veya buna benzer bir cümleydi.Tabi ki çok şıklar,çok yaşanır hissettiriyorlar ama ne olursa olsun sadece dekor görevi görmemeliler diye düşünüyorum. Danışmanlık verdiğim projelerde kitaplara yer vermeyi mutlaka öneriyorum,hangi kitapları alalım listesini ya özel ilgi alanlarını öğrenip ben oluşturuyorum ya da verdiğim bir adresten tamamen kendi ilgi alanlarına göre seçimler yapmasını rica ediyorum,sonrasında elemeler,net seçimler oluşuyor. Gerçekten ilgi alanı moda olmayabilir, keşke herkesin olsa ama herkes tüm sanat akımlarına veya sanatçılara aynı ilgiyle yaklaşmayabilir bu yüzden,ilgi alanı mutfak ise bu alanda,bitkiler,spor veya daha spesifik alanlarda ki hobi kitapları ise o alanlarda tercih edilmeli..Seçenekler çok inanın en büyük tavsiyem içini açacağınız,her açtığınızda farklı şeylerin ilginizi çekeceği seçkiler yapmak.Gördüğünüz örneklerin aynılarını evlerinizde yaratmak yerine kendi zevkinize göre kendi stilinizi ortaya koymak en güzeli.Resim siparişleri sırasında konu seçimleri üzerine yaptığımız sohbetlerden biliyorum,harika fikirlere ve özel ilgi alanlarına sahip,gustosu olan kişiler ile görüşüyor oluyorum.Hikayesi olan evlere tanık oluyorum..Durum böyle olunca,belirli görseller üzerinden copy-paste yoluna gitmektense,kişinin özel zevklerini belirleyip o yolda tercih yapılmasını önermek en doğrusu.


Peki kendi stilimize ve yaşam tarzımıza göre kitaplarımız var diyelim, sıra geldi yerleşime..Orta sehpalarda veya farklı noktalarda kullanmaya..Orta sehpalarda bir veya daha fazla adetli kitaplarınızı üst üste değerlendirebilirsiniz.Veya dikey-yatay ilişkisi oluşturabilir,kalın bir kitabı tek başına,ince iki adeti üstüste kullanmak gibi hareketler sağlayabilirsiniz.Orta sehpa kurgularında daha önce de bahsetmiştim, yükseklik alçaklık çok önemli.İki örnekte olduğu gibi bir bitki mutlaka orta sehpanıza hava katacak aynı zamanda bir yükselti sağlayacaktır. Kitabınızın yanında güzel bir saksı içinde sevdiğiniz bir bitkiyi değerlendirmenizi öneririm.

Ciltli kitapların harika bir set görevi de gördüğü aşikar..Ve en güzel kullanım yöntemi,o güzel kapaklarını çok da kapatmadan bir heykel ile taçlandırmak olabilir.Birçok malzeme düşünebilirsiniz, sizin mekanınıza en çok hangisi tamamlayıcı olacak ise ama mermer/pirinç/cam veya ahşap bir heykel hem sanat vurgusunun altını bir tık daha çizecek hem de kitaplarınız ile bir bütünlük sağlayacaklardır.

Kitaplar, resimler ve heykeller.. Sanatın mekana kattığı değer tartışılmaz.Bunu yaratmak inanın çok zor değil..Örneğin kitabınızın içinden özenle aldığınız bir sayfayı çerçeveletip,o alanda kitap ile birlikte kullanabilirsiniz.Benim bir aralar oldukça uyguladığım bir yöntem.

Bazı güzellikleri yaratmak inanın hiç zor değil.Muhteşem bir fikir değil mi?Bu da kitap üzeri heykelsi bir objeye alternatif olabilir..

Her zaman yatay kullanacağız diye birşey yok,güzel kitaplarınızın herhangi bir kütüphane rafında kaybolmalarını istemiyorsanız, bir dresuar veya modülün üzerinde kitap sonları/tutacakları ile de değerlendirebilirsiniz.''Books ends'' diye geçen bu objelerde de yine sanatsal esinlenmeler bulmanız çok olası.

Bitkiler,mumlar ve kitaplar. Harika üçlü.. geri kalan eklemeler ile harika kurgular ve köşeler yaratabilirsiniz. Açık,ferah,sade ama bir o kadar da şık..

Birlikteliklerin güzelliği.. tamamen bir konuya ayrılmış alanlar.Açık raflar veya kütüphaneler.. Kitaplar zamanla arttıkça ve üst üste bindikçe düzenler de değişiyor. bu sefer ya konulara göre ayrılan raflar ya da boyutlara, renklere göre düzenlemeler ortaya çıkıyor.Bunlar da bu işin güzelliklerinden.


Amazon Türkiye çoktan açıldı, oradan kolaylıkla temin edebilirsiniz, İstanbuldakiler için ennn sevdiğim adres sanırım Minoa Bookshop inanılmaz bir arşiv..Patika kitabevi,Pandora kitap evi, tabi ki Assouline Bebek şahaneliği,zaman da geçirmekten keyif alacağınız adresler.. Tabi ki Remzi,D&R gibi kitapçılarda da bulabileceğiniz hobi&sanat kitapları mevcut.


Önceliği Taschen ve Phaidon firmalarının yarattığı bu print ve artbook stilini birçok farklı yayın evi de uzun yıllardır üretiyor.Şimdi sıra en zevkli kısım olan seçimlerde.. Kitap konusu zaten tartışılmaz ama işin bu boyutu da bir o kadar ilham verici,vizyon açıcı değil mi?Günlük hayata sadece görseli ile değil de uzun süreli adapte etmek, yaşam stili haline getirmek gibi..

Çok beğenerek seçtiğim birkaç görseli daha eklemek ve burada bitirmek istiyorum yazıyı.. Çok sevgiler


All photos via Internet/Pinterest/Google..


Comments


bottom of page