1017231992825702
top of page

BLOG

Yaz Evlerinde Mini Sanat Eserleri

Belki birçoğunuz farklı boyutlarda sanat eserlerine, özellikle de resim-fotoğraf-çizim gibi tablolara evlerinizde yer veriyorsunuzdur. Ama Frenchouse Artworks satışları sırasında, müşterilerimizle yaptığımız görüşmelerimizi göz önünde bulundurursak tablo-mekan arasında tek tip bir algının olduğunu tecrübe ediyoruz.


Nasıl yani?

Şöyle açıklayabilirim; bir mekan tasarlarken veya yaşayan bir mekanı ele aldığımızda, o mekana bir tablo düşünecek olursak ilk akla gelen odak noktası duvarlar olur. Salonda, kanepe arkası duvar veya yemek masası arkası gibi..yatak odasında yatak üzeri gözün ilk aradığı alandır, girişte bir dresuar üzeri gibi.. Bu genelde doğru olan bir yaklaşımdır yani bir hata yok, Ama evinizin sanat eseri ihtiyacını ve sanatın evinize yapacağı dokunuşu bu alanlarla sınırlandırmak yetersiz olur.


Daha kişilik sahibi mekanlar için, çok alışkanlık edinilmediğini düşündüğümüz, özellikle daha küçük ebatlı çalışmaların yerleşimleri hakkında birkaç fikir vermek istedim.


Peki konu başlığı neden Yaz evleri? Aslında özellikle yaz evleri için değil, siz buradaki fikirlerle herhangi bir mekanınızda da değişiklikler yapabilirsiniz. Ama şuan içinde bulunduğumuz aylar ve yazlık evlerin yerleşim telaşı beni bu dokulara itti diyebilirim.. Notr tonlar, Nature serileri..Açık raflar, kütüphaneler.. Bu raflarda dekoratif aksesuarlar ve kitaplar evet.. bazen bir iki bitki tamamm.. Ama mutlaka aralarda farklı tarzlarda veya sergileme şekilleriyle tablolara yer vermenizi öneririm.


Bu sayede, alanınız bir anda kimlik kazanacak aynı zamanda da dikey & yatay dengesi alanınızı çok daha estetik kılacaktır.


Tek önerim Pinterest görselleriyle ilerlemek yerine, daha nitelikli çalışmalara yönelmeniz. Baskı olsada daha unique parçalar seçmeniz.

Bazen bir yağlıboya, veya quick sketch dediğimiz sanatçıların hızlı taslak çizimleri bile olabilir. Bu durumda farklı tarzlar, boyutlar ve yorumlarlarla tekdüzelikten de çıkmış olursunuz.


Yaz evlerine soft renkler, doğal dokular, geniş paspartulu işler ve doğa teması çok yakışmıyor mu? Özellikle de 'doğa soyutlamaları'..

Rafları ve artworkleri sadece salonlarda değil mutfak , banyo gibi mekanlarınızda da düşünmenizi öneririm.


Ve Girişler.. Merdiven kovaları, koridor - holler..

En sevdiğim şeylerden bir consol üzeri yerleşim tasarlamak. Ve bunu zaman zaman değiştirmek.

Yüksek & alçak aksesuar seçimleri, bir abajur, birkaç dekoratif ve doğal malzemelerden aksesuar bu mermer veya seramik olabilir.. birkaç mum & kitap.

Ve tabi ki tablo.. Ama bu klasik dresuarın ölçüsüne göre bir çalışma değil her zaman. Ben farklı boyutları birlikte / önlü arkalı / üst üste kullanmayı seviyorum. Bu bazen bir ayna ve bir tablo, bazende iki ayrı tablo çalışma olabiliyor.

Mekana, mobilyaya ve sizin yarartıcılığınıza göre versiyon geliştirmek sonsuz..O zaman buraya Birkaç fikir görseli daha ekliyorum.
Bizden de bir örnek gelsin o zaman.


Oasis Blue Projemizin Girişinden; Katman katman zenginlikler..


Yatak odalarına da çok kısaca değinirsek, bir değişiklik yapıp yatağın üzerinde tablo fikrinin güvenli alanından uzaklaşıp, komodin üzeri & yatak sırtı çapraz ve asimetrik fikirlere de izin verin derim..


Madem yazımız daha çok yaz evleri üzerine, o zaman bu dinamik hareketleri ve sıcacık tonları kaldırır sade döşenmiş, nispeten daha az eşyalı yaz evleriniz..


Yazıyı buralarda bitirmek istiyorum. Kendi coğrafyamızdan yola çıktığımızda tam bir Akdenizli tabiatımızda , özellikle bir sahil kasabası veya şehrindeyseniz veya yaz aylarını nerede yaşamayı seviyorsanız o gün batımlarını,suyun rengini,şeftali tonlarını, yanık portakal / safran / toprak ve tabii ki yeşili.. Hergün size eşlik eden o tatlı rüzgarları içeriye de taşıyın derim..


Sol tarafta yer alan fotoğraf Acararch'a ait Bir Bodrum yazlık ev projesi. Frenchouse Artworks çalışmaları 3 lü grup olarak yer alıyor.


Frenchouse Artworks koleksiyonunda çok sevdiğim ' Nature ' ve 'Passion' Serilerimiz tam da bu tarz evlerde çok kez yer aldı. Şimdi farklı boylarını da keşfetmenizi öneriyorum. Çok güzel bir yaz geçirmeniz dileğiyle..Comments


bottom of page