1017231992825702
top of page

BLOG

Yeşilin Çokk tonu ve İç mekanlar

Diğer renkleri bilmem ama,'yeşil' son yıllarda hayatımıza büyük bir hızla girdi.Evinde yeşili olmayan kalmadı diye düşünüyorum, yanılıyor muyum? Tabi bahsettiğim yeşili anladınız,canlı canlı bol yapraklı bitkilerimiz.İç mekan bitkileri son senelerde en sık başvurduğumuz ve kendilerinden yardım aldığımız yaşam arkadaşlarımız oldu.Bir mekana stil kazandırmak,sıcaklık katmak & yaşanır kılmak için onlardan daha yardımcı başka bir seçenek bilmiyorum..Hele bir de zamanla büyüyüp güzelleşmelerinin verdiği mutluluk bambaşka. Bu yüzden biliyorum ki büyük bir çoğunluğun evinde yeşilin belli tonları zaten hali hazırda bolca mevcut, peki bu güzel rengi farklı noktalarda da denemeyi düşündünüz mü hiç? Mesela duvarlar, bir koltuk veya kanape,bir tablo veya belki sadece birkaç aksesuarda..O kadar fazla ve güzel tonu var ki, eminim aralarında mutlaka sizin mekanlarınıza da çok yakışacaklar olacaktır.

İskandinav,50's Vintage, Mid Century,Californienne ve Çağdaş mimari veya Eco-chic stil..Yeşil bu tarzları düşündüğümüzde olmazsa olmaz renklerin başında zaten.Bazen daha parlak halleri,bazen ise pastel tonları ile. Hele bir de daha soft-gri yakınlığında ki aralığı var ki.. İşte yazıda ağırlıkla bahsedeceğim skala tam da bu tonlar aslında.Zeytin yeşili, yağ yeşili,çağla..Ve yakınları..

Güzel bir seçki hazırlamaya çalıştım,merak ediyorum yazının sonunda sizin yeşil ile ilgili düşünceleriniz ne durumda olacak..

Yeşilin insan psikolojisinde ki yeri genelde olumlu.Maviye yakın tonları özellikle dinginleştirme,yorgun bedeni dinlendirme ve zihni sakinleştirme özelliklerine sahipken diğer tonları güven veren izlenimler bırakıyor insan zihninde.

Aslında bu yüzdendir ki,yeşilin olduğu mekanlarda kendimizi güvende hissederiz veya bitkilerin bol olduğu bir yerde daha barışçıl ve huzurlu hissetmemiz çok doğaldır.

Ayrıca bolluk,bereket ve zenginliği de çağrıştıran tonları da mevcut,özellikle zümrüt ve ördek yeşili bunların başında geliyor.


Renk skalası olarak bahsettiğim palet yukarıda eklediğim renkler bütünü aslında.Bazıları sıcak tonlar; daha hardala fıstık yeşillerine yakın bazıları ise daha soğuk daha gri yeşillerden oluşan bir grup.O zaman bu tonları aklımızda tutalım ve mekanlarda çok baskın olmayacak,doğal tonları içeri taşıyacak ve birçok farklı renk ile yumuşak uyumlar yakalayacak bu ara yeşiller ile neler uygulanmış bakalım..


Yine ilk olarak majör hareketlerden başlayalım incelemeye.Yemyeşil duvarlar..Bazı örneklerde duvar boyaları bazılarında duvarkağıtları bazılarında ise boyanmış ahşap lambriler veya ahşap üniteler kullanılmış...ÖZellikle yüksek duvarlarda etkisi X2.

Yeşilin birçok renk ile uyumlu olması müthiş bir kolaylık gerçekten. Dingin bir etki için hasır tonları, ahşap yüzeyler, ketenler ile buluşturabilirsiniz. Daha çağdaş ve snob bir görüntü için ise daha parlak yüzeyler, siyahlar,pirinçler ile denemenizi öneririm.

Mutfaklara değinmeden olmazdı..Tüm dolapların hatta dolaplar ile duvarların aynı tonda tercih edildiği örnekler de görebilirsiniz,sadece alt dolapların Yeşil kullanıldığı modeller de..Hatta bazen dolaplar değil tezgah arası-sırtı duvar veya seramiklerin de renk katmak için yeşil kullanıldığı modelleri de tercih etmek mümkün.Alt veya üst dolaplarda tercih etmeyi düşünürseniz, diğer taraflarda beyaz veya ahşap dokuları örn: meşe gibi doğal yüzeyler ile güzel bir uyum yakalayabilirsiniz. Güzel seçilmiş bir mermer veya sırlı seramikler de bu kadifemsi yeşili öne çıkaracak faktörlerden. Aksesuarlarda ise siyah mat seçeneklere veya pirinç renklerine gidilmesi olayı her zaman bir tık daha yukarı taşıyor tartışmasız...


Islak hacimlerden devam ederken banyolara geldi sıra.. İster modern ister rustik bir stil tercih edin her tarz ile rahatça kombinleyebileceğiniz bir renk olduğunu tekrar söylemeye gerek yok belki ama örnekler ile de pekiştirmek istedim.Siyah detayların hakim olduğu ,minimal bir misafir tuvaletinde de,beyaz patineli yüzeylerin yer aldığı daha rustik ve huzur veren bir banyoda da farklı tonları ile yer almış örnekler.Hatta zarif pirinç detayların olduğu şık örnekleri de görmek mümkün..


Yatak odalarında kullanılmış örneklerde mekandaki sakinliği korumak için ya çok açık tonlar-renkler ile tercih edilmiş ya da safranlar, soft pembeler, hardallar gibi sıcak pastel renkler ile uyum yakalanmış. Bazen rengi duvarda vermek tercih edilmiş mekana bazen ise sadece birkaç tekstil öğe seçilmiş yeşili kullanmak için..


Büyük lekeler yerine küçük hareketlerle de mekanınıza istediğiniz bir rengi eklemek mümkün.Tek bir parça bile büyük bir alana çok etkili sonuçlar verebilir ve ambiyansı bir anda değiştirebilir.Bu bazen bir kanepe,bir koltuk/aydınlatma olduğu gibi, bir kulp detayı,sehpa üzeri küçük cam-seramik aksesuar da olabilir.

Yerine ve mekana göre tonlar değişse de kadifeye her zaman çok yakışır yeşil Özellikle de asker yeşilleri.. Keten doklular için daha sıcak hardala dönen tonlarını yakıştırıyorum ama bir mobilyaya renk verilecekse griye yakın soğuk tonları çok uygun olacaktır.

Mekanlarınıza minik minik eklemeler yapma düşünceleri başladı mı?


Yazının başında bahsettiğim iç mekan bitkilerinin son yıllarda hayatımıza hızla girişi ve olumlu etkileri tartışılmaz.Şehir hayatı içinde ki koşturmada bile herkes kendi doğal ortamını kurgulamış oldu ve bu durum ruha çok iyi geldi.Bu yüzden aslında neredeyse hepimizin mekanları bolca yeşili barındırıyor.Bu bitkilerin varlığından yararlanarak farklı noktalara da atış yaptığınız yeşiller çok daha rahat kombinlenecektir.Mekanın neresi olduğunun hiç önemi kalmadı,salon-banyolar-yatak odaları hatta çocuk odalarında bile sıkça görür oldum bitki yerleşimlerini.Tabi bu konuyu ayrıca araştıracağım..


Çocuk odaları demişken birkaç örnek de buralardan paylaşmak istedim. Son zamanlarda ben de bir bebek odası hazırlığında olduğum için bu konunun iyice içindeyim bir süredir.Ve doğa ile daha iç içe bir etki yaratmak için yeşilden çokça yardım aldım ben de..Bizim henüz tamamlanmadığı için fotoğraf paylaşamıyorum ama çok sevdiğim farklı örnekler eklemeye çalıştım.Bazen bir perdede,bir şifonyerde veya posterde kullanılmış ama çocuk odaları için çok güzel bir seçenek olduğu tartışmasız.

Peki,yeşil için hangi renkler ile uyumlu derseniz; beyazı tekrar söylemeye gerek bile yok sanırım. Beyaz haricinde doğal dokular, ahşap yüzeyler, hasırlar vs ile doğayı içeri taşımış gibi naturel bir hava yakalayabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğim gibi sıcak toprak renkleri, sarıdan kahveye hatta terracotaya uzanan bir skala ile harika bir uyum yakalayacaktır yeşil tonları. Aynı renk skalasının devamı olduğundan ton sur ton etkisi de olacaktır yer yer.. Ve tam karşıtlığında yer alan pembe ve tonları ile de her zaman çok sevmişimdir..Pastel veya canlı hepsinin vereceği etki, yansıtacağı stil bambaşka..Hepsi çok güzel.. Ve tabi ki koyular,siyahlar ile de düşünmenizi bu seçeneği atlamamanızı öneririm...


Bir de sadece iç mekanda yetinmeyip, bu güzel rengi dış cepheye, facade larına taşıyanlar da var ki bayıldığım bir yumuşaklık gerçekten. Özellikle ahşap panjurlar ve giriş kapısında zeytin yeşili kullanıldığını gördüysem fotoğraflamadan geçemiyorum.


Yazıyı bitirirken yukarıdaki fotoğraflar daha önce ki bir yazımın konusunu ve Connecticut da bulunan harika bir evi hatırlattı. Linki ekliyorum, yeşili sevdiyseniz bir evin genelinde büyük bir zevkin sonucu kullanım örneklerini incelemenizi tavsiye ederim.Aşağıda ki linke veya fotoğrafa tıkladığınızda yazıya geçebilirsiniz.


Umarım aklınıza güzel fikirler getiren, ilham veren bir yazı olmuştur...


Sevgiler

Hande

Comments